Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kullanacağınız Bankayı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günün getirdiği koşullar nedeniyle pek çok insan ihtiyaçlarını karşılamak veya başka amaçlar için kredi kullanma tercihinde bulunuyor. Kredi kullanma seçeneği sunan pek çok banka arasında hangi bankanın seçileceği ise üzerinde en çok araştırma yapılan konular arasında. Peki kredi kullanmak için doğru banka nasıl seçilebilir?

Kredinin Sebebine Göre Banka Seçimi

Kredi alınırken alınacak kredinin ne amaçla kullanılacağı büyük öneme sahip. Krediyi alacak kişi ihtiyacı olan kredinin hangi kredi türüne girdiğini belirleyerek araştırma yapmalıdır. Bankalardan bazıları herhangi bir kredi seçeneğinde diğer bankalara göre daha avantajlı krediler sunabilir. Bu nedenle kredi alacak kişiler en uygun kredi veren banka hangisi sorusuna cevap vererek kredi türünü belirlemelidir.

Müşterisi Olunan Banka Daha Avantajlı

Kredi alacak kişi daha önce kredi aldığı veya müşterisi olduğu bankaya başvurduğu takdirde bankayı ilk defa tercih edecek kişilerden daha avantajlı koşullarla kredi alabilir. Bankalar iyi müşteri olarak kabul ettiği kişilere en uygun kredi hesaplama yöntemlerini kullanarak kredi vermektedir. Ayrıca daha önceki kredilerde ödeme konusunda sıkıntı yaşanmaması da müşterisi olunan bankada avantaj yaratacaktır.

Faiz Oranları Düşük Bankanın Seçilmesi

Bankalar kredileri için verecekleri faiz oranlarını kendileri belirlemektedir. Piyasa araştırması ve risk analizlerine göre belirlenen kredi faiz oranları sektördeki çoğu banka için birbirine yakın olsa da bazı bankalar faiz oranında düşüşe giderek müşteri talebini arttırmayı hedefler. İlgili kredi için bütün bankalar incelenerek düşük faiz oranı veren bankanın seçimi ödemelerin daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Vade ve Masraflara Göre Seçim Yapmak

Bankalar sadece faiz oranlarında değil vade ve kredi masrafları konusunda da farklılaşma yoluna gitmişlerdir. Kredi kullanılacak banka belirlenirken uzun vade veren veya dosya masrafı, sigorta gibi masrafları kendisi karşılayan bankalar olduğu görülebilir. Böyle durumlarda daha uzun vade ve masrafları kredi alan kişiye yükletmeyen bankalar seçilerek daha avantajlı krediler kullanılabilir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 9 Ekim 2017 - 7:36:58

Benzer Konular

Yukarı Çık