Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kullanacağınız Bankayı Nasıl Seçmelisiniz?

Hangi gerekçe ile olursa olsun nakit ihtiyacınız doğduğu anda başvuracağınız ilk yer artık bankalar olmuştur. Peki kredi kullanacağınız bankayı nasıl seçmelisiniz? Bu müşteri açısından oldukça önemli bir konudur. Nedeni ise talep ettiğiniz kredinin faiz oranı, geriye ne kadar ödeyeceğiniz ve aylık ödemeler gibi sizi ileride zor duruma düşürecek  konular bakımından banka araştırması yapmak önemlidir. Banka müşteriyi seçtiği gibi müşterinin de banka seçmesi gerekli bir durumdur. İyi bir araştırma yaparak hangi banka ile çalışmak kişiye kazanç getirir bu seçim konusunda ilk kuraldır.

Banka seçmeden önce çekmek istediğiniz krediyi seçin. Birçok türde çeşit çeşit kredi kampanyaları yapılmakta ve siz hangi açıdan kredi çekeceğinizi belirleyip bu yönde çalışmalar yapmalısınız. Ve müşteri olarak bankaların yapmış olduğu bu kampanyaları ilk olarak araştırmalısınız. Eğer daha önce çalışmış olduğunuz bir banka var ise o banka ile iletişime geçebilirsiniz. Daha önce iş yaptığınız bankaya düzenli ödemeler dahilinde bir izlenim bıraktıysanız banka size bu durum karşısında olumlu tekliflerle gelecektir. Bu açıdan eski çalıştığınız bankayı tercih edebilirsiniz. Bir başka banka belirleme kriteri ise maaşınızı aldığınız bankayı değerlendirmek. Banka sizi tanıdığı için ve maaşınızı oradan çektiğiniz için size bir takım kolaylıklarda bulunacaktır. Kefil başvuru belgesi konusunda…

Ayrıca banka seçerken oran bakımından da kıyaslama yapmak size artı kazandıracaktır. Oran bakımında kıyaslama derken faiz oranları olarak değerlendirmeyin. Çünkü bazı bankalar faiz oranını düşük gösterip diğer masraflardan yüksek tutar alarak neredeyse eşit duruma getiriyorlar. Kıyaslamanız gereken oran toplam maliyet üzerinden olmalıdır. Her bankayı bu açıdan değerlendirirseniz hesaplı uygun bankayı bulabilirsiniz.

Çalıştığınız banka dışında kredi talebinde bulunursanız ek masraf vs. çıkmaz. Bu konuda ki söylemler doğru ifadeler değildir. Yasal olarak kredi üzerinden binde beş oranında tüm bankalardan alınmaktadır. Bunun dışında ekspertiz, sigorta masrafları bankalar tarafından değişik oranlarda alınmaktadır. Bu masraflar doğrultusunda bir seçim  yapılabilir. Kredi kullanacağınız bankayı seçmek için yapmamanız gereken şey ise birden fazla bankaya aynı anda başvuru yapmak. Bu sizin için olumlu değil aksine kredi notunuzun düşmesi için olumsuz bir durumdur. Çok sayıda başvuru yapmaktan ziyade iyi bir araştırma yaparak en uygun bankaya başvuru yapmak en sağlıklısı olacaktır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 5 Ekim 2017 - 1:28:24

Benzer Konular

Yukarı Çık