Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu KKB Nedir (Kredi Puanı Kavramı)

Bankalar tarafından bize sunmuş olunan kredilerden veya kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanabilmemiz için Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan KBB puanlarımızın yüksek olması gerekmektedir. Herhangi bir bankaya kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunduğumuz zaman bankalar önce KKB puanımızı kontrol ederek bize kartı yada kredi verip vermeyeceklerini kontrol ederler ve hakkımızda öncesinde bir inceleme yaparak buna göre karar verirler.

İlgili: Kredi Kayıt Bürosu(KKB) Kaydı Nasıl Silinir?

KKB puanının bir diğer adı da Risk Analiz Puanı olarak da geçmektedir. Kredi Kayıt Bürosu Geçmiş yıllardan günümüze kadar olan kredi kartlarımız ve almış olduğumuz kredilerle ilgili işlemleri inceleyerek ve yapmış olduğumuz ödemeleri kontrol ederek bizim hakkımızda olumlu veya olumsuz bir puan verir ve sonrasında bankalar ise bu puan doğrultusunda ilgili işlemlere başlarlar ve hakkımızda bir karar verirler.

Bankalar ile olan ilişkilerimiz ne kadar düzgün ise ve bu oranda Kredi Kayıt Bürosu (KBB) puanımız ne kadar yüksek ise herhangi bir başvurumuzun kabul edilme şansı da o kadar yüksektir. Aynı zamanda bize sunulan çeşitli hizmetlerden yararlanabilme şansımız da o oranda artmaktadır. Eğer Kredi Kayıt Bürosu puanımız düşük ise bu öncesinde almış olduğumuz kartların ya da kredilerin düzenli olarak ödenmediği anlamına gelir. Bankalar bu doğrultuda ya bize kredi kullandırmazlar ya da talebimizin altında çok düşük bir limitle kredi verirler.

Kredi Kayıt Bürosu (KBB) Puanı Nasıl Hesaplanır?

Aslında KKB puanımız alternatif birçok unsur dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Şimdiye kadar kaç banka ile ilişkimiz olduğu, kaç kredi borcumuz ya da kredi kartına sahip olduğumuz araştırılarak yapmış olduğumuz ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Aynı zamanda gelir durumumuzdan, öğrenim durumumuza ve hatta kredi başvurusu yapmış olduğumuz en son tarih bile KKB puanımızın belirlenmesinde oldukça etkilidir.

Detay: KKB Sorgulama ile Kredi Risk Raporu

Eğer başvuruda bulunduğunuz halde bankalardan kredi alamıyorsanız bu Kredi Kayıt Bürosu puanınızın düşük olduğu anlamına gelmektedir ve puanımızı yükseltmemiz önceliğimiz arasında olmalıdır. Bunun için de herhangi bir bankadan alacağınız çok düşük bir krediyi düzenli olarak ödeyerek ya da bankalara olan borçlarımızın tamamını ödeyerek puanımızın kısa bir süre içerisinde yükselmesini sağlayabiliriz.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 23 Ekim 2016 - 1:13:53

Benzer Konular

Yukarı Çık