Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Bankalardan kredi veya kredi kartı alırken vatandaşların KKB puanlarına dikkat edilmektedir. Müşterilerin banka sicilleri, yapmak istedikleri işlemler için avantaj veya dezavantaj oluşturmaktadır. Kredi Kayıt Bürosunda müşterilerin çekmek istedikleri kredi veya almak istedikleri kredi kartları için araştırma yapılmaktadır. Burada yapılan incelemeler sonucunda bankalar tarafından müşterilerin kredi ve kredi kartı ödeme riski ortaya çıkmaktadır. Bu riske bakılarak talep edilen kredi veya kredi kartı için sonuç belirlenir.

KKB Puanı Ne Kadar Olmalıdır?

Risk analiz puanı olarak hesaplanan KKB puanı, bankalarda daha önce yaptığınız çalışmaların detaylı raporunu ortaya çıkarmaktadır. Müşterilerin kredi notları Findeks tarafından çeşitli verilerin toplanarak oluşması ile belirlenmektedir. Şahsi kredi kartları ve alınan krediler, kredi notunu %30-35 oranında etkilemektedir. Ödeme düzeni bir alışkanlık olarak ortaya çıkmakta ve bu da kredi notunuzun belli bir oranda etkilemesine sebep olmaktadır.

Bireyin aylık geliri normalin üstünde olsa da eğer düzenli ödeme yapılmıyorsa veya sadece dönem ödemeleri yerine asgari ödemeler yapılıyorsa kredi veya kredi kartı talepleri olumsuz sonuçlanabilir. Örneğin; kredi kartınızın borcunu 2-3 gün geciktirdiğinizde dahi kredi notunuzda düşüş olmaktadır. Borçlarınızı düzenli olarak ödemeye devam ettiğinizde ise kredi notusunuz aynı oranda yükselmeye devam etmektedir.

Kredi Puanının Etkilenme Oranları!

Yeni bir kredi aldığınızda ortaya yeni risk çıkaracağı için notunuz %10 ila %12 oranında düşmektedir. Fakat kredinizi ödediğinizde tekrar yükselecektir. Kredilerini istikrarlı bir şekilde ödeyen müşterilerin kredi notları hiç kredi kullanmayan müşterilere göre %10-11 oranında daha fazladır. Sürekli yapılan kredi başvuruları gereksiz şüphe oluşturmasından ötürü kredi notunun düşmesinde etkili olabilmektedir. Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir rakamda seyretmektedir. Buradaki risk gurubunda 1-700 arası çok riskli, 700-1100 arası orta riskli, 1100-1500 arası az riskli 1500-1900 arası risk oluşturmamakta ve çok iyi olduğu anlamına gelmektedir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 16 Ekim 2017 - 1:52:43

Benzer Konular

Yukarı Çık