Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Kartının Geç Ödenmesi Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi kartı kullanıcılarının sıkça yaşadığı durumlardan biri borcunu gecikmeli ödemedir. Kredi kartı borcunun ödeme günü geldiğinde bütçenizde açık varsa, borcunuzu ödemek de imkansız hale gelebiliyor. Bu durumda maaş gününü bekleyen tüketici sayısı hiç de azımsanamayacak kadar fazla. Peki, kredi kartının geç ödenmesi kredi notunu düşürür mü? Bu sorunun cevabı için gelin isterseniz, kredi notunu belirleyen faktörlere bir bakalım…

%30 oranında bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı etkiliyor,

%25 oranında mevcut borç durumu etkiliyor,

%20 oranında yeni kredi alma durumunuz etkiliyor,

%15 oranında kredi kullanım yoğunluğu etkiliyor,

Kalan %10’luk dilimi ise finansal alışkanlıklarınız ile ilgili diğer faktörler etkilemektedir. Bu durumda kredi notunun belirlenmesinde en büyük paydayı “bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı” oluşturuyor. Dolayısıyla kredi kartı borcunuzu ödeme düzeniniz, borcunun tamamını mı yoksa asgari tutarını mı ödediğiniz gibi faktörler kredi notunuzun düşmesine ya da yükselmesine önemli ölçüde etki etmektedir.

1)Ödeme Düzeni

Kredi kartı aldığınızda, hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi belirlenir. Ay içinde harcadığınız tutarı, borcunuzun son ödeme gününden önce ödemeniz gerekmektedir. Son ödeme tarihi geçen her borç, kredi sicilinizde negatif bildirim oluşmasına neden olur. Bir takvim yılı içerisinde ne kadar gecikme olursa, kredi notu da bu durumdan o kadar olumsuz etkilenir. Kredi kullanmıyor olsanız bile, kullandığınız kredi kartınızın borcunu düzensiz ödemeniz neticesinde puanınız çok riskli gruba kadar düşebilir.

2) Dönem Borcu/ Asgari Tutar

Kredi kartı borcunuzun ödeme günü geldiğinde, borcunuzu ödemelisiniz. Borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmamanız için en azından asgari tutarı ödemelisiniz ancak sürekli asgari ödeme tutarını ödemeniz, borcunuz gecikmeye düşmese bile kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir ve zaman içinde düşüş gösterir.

3) Limit Harcama Oranı

Kredi kartınızın limitini her ay sonuna kadar doldurmanız kredi notunu olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır. Çünkü bankalar bunu gelir durumunuzun geçinmeniz için yeterli olmadığını algılayacak ve kredi notunuzu düşürecektir. O nedenle kredi kartından yapacağınız alışverişlerde limitin %70’inden fazlasını harcamayın.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 14 Ocak 2017 - 5:05:58

Benzer Konular

Yukarı Çık