Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartını Nakite Çevirme

Kredi kartı kullanımı son yıllarda ülkemizde oldukça fazlalaştı. Herkesin artık bir kredi kartı var. Kredi kartı kullanımı o kadar çok arttı ki neredeyse nakit parayı unutacak hale geldik. Bu makalemizde kredi kartını nakite nasıl çeviririz konusunu işleyeceğiz.

Kredi kartınızı nakite çevirebilmek için birkaç tane seçeneğiniz var. Bu seçeneklerin kredi kartı nakit avans, kuyumcu ve telefoncu olduğunu söyleyebiliriz. Bazı beyaz eşya mağazaları da yapmaktadır. Kredi kartını nasıl nakite çevirebilirim? Kredi Kartını nakite çevirdikten sonra zararım çok olur mu?

Nakit Avans Nedir?

Kredi kartınızın aylık ödemelerini düzenli bir şekilde yapıyorsanız, şimdiye kadar hiçbir aksama yoksa o zaman nakit avans kullanabilirsiniz demektir. Nakit avans nedir? Nakit avans nasıl kullanılır?

Eğer kredi kartınızın ödemelerinde bir gecikme yapmadıysanız veya %50 civarının üzerinde borç bırakmadıysanız o zaman kartınızda nakit para var demektir. Nakit avans çekmek ne kadar nakit para sahibi olmak için avantajlı görünse de banka sizden %4 civarında bir komisyon alacaktır. Bu da aldığınız paranın içinden bir miktar parayı peşin para alacaksınız diye bankaya komisyon olarak vermeniz demektir.

Kart borcu olan veya aynı bankada ödenmemiş kredisi bulunan kişilerin nakit avans işlemleri yapması mümkün değildir. Çünkü bankalar kart borcu olan kişilerin nakit avans sistemini hesaplarını güvenceye almak maksadıyla kapatırlar.

Kuyumcular Kredi Kartlarını Nakite Nasıl Çevirir?

Bazı kuyumcular kredi kartlarını nakite çevirmektedirler. Nakite çevirmek için ya kredi kartınızdan para çekip size nakit verirler. Veya bir miktar altın alıp bozdurarak nakit para sahibi olabilirsiniz.

Yalnız bu işlemlerin ikisi de sizin için bir miktar para kaybına sebep olacaktır. Çünkü kuyumcular kredi kartınızdan para çekip de size nakit para verdiğinde %10 kadar komisyon almaktadır.

Kuyumcudan kredi kartı ile altın alıp geri satma fikri de yine sizin zararınıza olacaktır. Çünkü kuyumcu satış üzerinden size sattığı altını, alış fiyatıyla geriye alacaktır. Bu seçenekte epey bir para kaybetme ihtimaliniz var. Bu kaybı en aza indirmek için, çeyrek altın, yarım altın veya tam altın tercih edebilirsiniz. Bu altın çeşitlerinin çok fazla alım satımda fiyat farkı olmamaktadır.

Telefoncular Ve Beyaz Eşyacılar

Kuyumcu ile yaptığınız işlemlerin aynısını beyaz eşya ve telefoncularla da yapabilirsiniz. Kredi kartınızdan telefon almış gibi gösterip, daha sonra telefonu sanki geriye iade ediyormuş gibi telefoncudan nakit para alabilirsiniz. Bunu yapan telefoncular da size nakit para verirken %10 veya %15 civarında komisyon alacaklardır.

Beyaz eşya satan işyerlerinin de aynı telefoncular gibi kredi kartınızı nakite çevirebildiklerini biliyoruz. Telefon alım satımında yaptığınız işlemi bir buzdolabı, televizyon, çamaşır makinası gibi beyaz eşyalar üzerinden de yapabilirsiniz. Beyaz eşya satanların bunu yaparken aynı telefoncular kadar komisyon aldıklarını biliyoruz.

Fatura Ödemeleri İle Kredi Kartınızı Nakite Çevirme

Eşiniz, dostunuz, akrabanız faturalarını nakit parayla ödeyen herhangi birisi ile fatura yatırma merkezlerine gitmeniz yeterli olacaktır. Faturayı yatıracak kişi için, yatırılacak faturaları kendi kredi kartınızdan yatırmalısınız. Daha sonra da fatura sahibinden nakit para olarak tahsil edebilirsiniz.

Birçok kredi kartından nakit çekmek isteyen insanın uyguladığı bu yöntem en zararsız yöntem olarak bilinir. Fatura öderken, fatura ödeme merkezleri %3 civarında kredi kartına komisyon kesmekteler, bunu ödemeniz de sizin için çok fazla bir yük sayılmayacaktır.

Size tavsiyemiz kredi kartlarınızı ölçülü olarak kullandığınızda zaten kazancınızın bir kısmı nakit olarak elinizde kalacak, kredi kartı üzerinden nakit paraya ihtiyacınız olmayacaktır.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 9 Eylül 2016 - 5:49:45

Benzer Konular

Yukarı Çık