Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartını Doğru Kullanma

Kredi kartı kullanımında Türkiye, Avrupa’da ilk sıralarda yer alıyor. Ülke nüfusunun önemli bir bölümünün cüzdanında yer alan ve tüketicinin en çok tercih ettiği ödeme yöntemi olan kredi kartını kaçımız doğru ve bilinçli bir şekilde kullanıyor? Mağazaların 9, hatta 12 aya varan vade seçeneği sunması, kazancın ay sonunu getirmeye yetmemesi gibi etmenler kredi kartı kullanımını büyük bir çılgınlığa dönüştürüyor. Sizin kaç kredi kartınız var? Kredi kartlarınızın toplam limiti maaşınızın kaç katı kadar? Yaptığınız alışverişlerde taksit seçeneklerinden yararlanıyor musunuz? Müşterisi olduğunuz bankaya otomatik limit arttırım talebinde bulundunuz mu? Peki, kredi kartını doğru kullanıyor musunuz? Gelin isterseniz kredi kartının nasıl kullanılması gerektiğine ve bizim tüketim alışkanlıklarımız ile birlikte kredi kartı kullanımına bir bakalım…

Bankalararası Kart Merkezi’nden alınan verilere göre Türkiye’de 60 milyon kredi kartı kullanıcısı var. Bu da ülke nüfusunun ciddi bir bölümüne denk geliyor. Ancak kredi kartı kullanıcıların kart kullanım şekline baktığımızda bilinçli bir kullanım ile karşılaşmıyoruz. Eğer “kredi kartı nasıl kullanılmalı?” diyorsanız ve bilinçli kredi kartı kullanıcısı olmak istiyorsanız bu maddelere dikkat etmenizde yarar var…

  • Kredi kartı limitinizi gelirinize göre ayarlayın. Ödeyemeyeceğiniz bir kredi kartı borcu, beraberinde bankalarla yaşanacak sorunları ve yasal takibe alınmanızı getirebilir.
  • Kredi kartının “önce harca sonra öde” sistemi üzerine kurulu olduğunu unutmayın. Sanki hiç ödemeyecekmiş gibi hareket etmek yerine, hesap kesim tarihinin ardından yaptığınız harcamaları geri ödeyeceğinizin bilincinde olun.
  • Kredi kartı seçerken, sizin ihtiyaçlarınıza göre avantajlar sunan bir kartı tercih edin. Örneğin sık seyahat edenler için yapılan harcamalar üzerinden mil biriktirerek uçak biletini bedavaya getiren kredi kartları var. Siz de sık sık tatile çıkıyorsanız, mil özelliği bulunan kredi kartlarını kullanabilirsiniz.
  • Bir çoğumuz kredi kartı ekstresini hiç incelemiyor. Bu da beraberinde çılgın bir kredi kartı kullanımını ve bilinçsiz tüketimi getiriyor. Ekstreniz geldiğinde yaptığınız harcamaları incelemek, bir sonraki ay kredi kartı kullanımını kontrol altına almanızı ve daha dikkatli harcama yapmanızı sağlar.
  • Yaptığınız giyim, kozmetik gibi alışverişlerde, yani nakit olarak da ödeyebileceğiniz tutarlar için taksitli alışveriş yapmak yerine peşin ödemeyi tercih edin. Taksitli alışveriş, sizi içinden çıkılmaz bir yola, kredi kartı batağına sokabilir.
  • Otomatik limit arttırım talebinde bulunmayın. Limitinizin sürekli artması, o ay için size yarar sağlıyormuş gibi görünse de; iş kredi kartı borcunu ödemeye geldiğinde daha büyük bir rakamla karşılaşmanıza ve daha büyük bir borcun altına girmenize neden olur. Limitinizi ödeyebileceğiniz bir rakama sabitlemeniz, her açıdan sizin yararınıza olacaktır.
  • Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini geciktirmeyin. Borcunuzun %30-35’i oranında belirlenen asgari ödeme tutarını da olsa mutlaka son ödeme tarihinden önce ödeyin. Bu, bir banka müşterisi olmak için çok önemli olan kredi skorunuzu olumsuz etkileyebilir. Ancak sürekli asgari tutarı ödemeyi de alışkanlık haline getirmeyin.

Dönem borcunun tamamını, zamanında ödeyebiliyor olmanız; mağazada kasaya geldiğinizde kredi kartı yerine nakit para ile ödeme yapmanız, market harcamaları için kredi kartı kullanmamanız ve her ay kredi kartı limitini sonuna kadar harcamıyor olmanız, doğru ve bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuzu gösterir. Eğer bu özellikleri taşımıyorsanız, kredi kartı kullanımınızı bir daha gözden geçirmenizi öneriyoruz…

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2016 - 3:20:22

Benzer Konular

Yukarı Çık