Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Yasal Mı Geri Alınır Mı?

Kredi kartlarında en fazla tartışılan konulardan birisi yıllık aidat ücretleridir. Bankalar müşterilerinden yıllık olarak belirli miktarda kart ücreti alır. Daha öncelerden bu konuda genel olarak bir itirazda bulunmayan kişiler, son yıllarda bu durumun yasal yönünü tartışır hale gelmiştir. Bu konuda her banka kendi içinde farklı davranabilmektedir. Kimi bankalar bu ücreti uygulamazken bazıları uygulayabilir ya da farklı yıllık aidat alabilir.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alınan karara göre kredi kartı yıllık aidatlarının geriye dönük olarak geri alınabileceği ve konuyla ilgili zaman aşımının 10 yıl olduğu belirtilmiştir. Yani banka sizlerden kart ücreti aldıktan sonra buna 10 yıl içerisinde itiraz edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz.

Özellikle bazı tüketici dernekleri bu ücretin yasal olmadığını söylerken, bankalar bu konuyu genel olarak belirli bir kanuna uydurmaya çalışır. Kişilere başvuru aşamasında imzalatılan evraklara göre her banka bu durumu yasal bir çerçeveye uydurabilir. Kişilerin de bu konuda düşünmeden hareket etmesi tamamen bankaları haklı çıkartır.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartlarının yıllık ücretlerini bankalardan geri almak mümkündür. Elbette belirtmek gerekir ki, bankalar bu süreçte kişileri oldukça uğraştırır. Zira hiçbir banka kişilere geri ödeme yapma taraftarı değildir. Bu süreçte yapılması gereken ilk işlem bankaya bir kredi kartı itiraz dilekçesi yazmak olacaktır.

Banka ilk dilekçeye genel olarak olumsuz cevap verecektir. Bu aşamadan sonra direkt olarak banka ile yüz yüze görüşerek kartı iptal ettirmek istediğiniz söyleyebilirsiniz. Kart iptali konusu gündeme gelince banka bu konuda uzlaşma sağlayabilir. Bunun haricinde banka aylık belirli tutarda harcama yapmanız koşuluyla yıllık ücreti geri verebilir. Bazı durumlarda da kartınızda biriken bonuslarla kredi kartı yıllık ücretini ödeyebileceğiniz söylenir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 17 Şubat 2017 - 2:06:53

Benzer Konular

Yukarı Çık