Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler

Kredi kartı kullanmaya karar veren bireylerin, daha sonradan kredi kartı ile ilgili olarak herhangi bir problem yaşamaması için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Kredi kartı kullanımında tercih edilecek banka her zaman önem taşır. Zira her bankanın kredi kartı kullanımı konusunda müşterilerine sunduğu şartlar farklıdır. Bu şartlara dikkat edilmediği takdirde, ilerleyen süreçlerde çeşitli mağduriyetler ortaya çıkabilir.

Faiz Oranları

Bankalar kredi kartlarında genel anlamda 3 tip faiz uygulaması yaparlar. Bunlar akdi faiz, gecikme faizi ve nakit avans faizidir. Akdi faiz; alışveriş faizi olarak bilinen faiz tipidir. Gecikme faizi ise, kredi borçlarının asgari tutarının ödenmemesi durumunda uygulanan faizdir. Kişiler kredi kartından nakit avans çekince devreye giren faiz türü de nakit avans faizidir. Uygulanan bu 3 tür faizin oranları bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Kişilerin kredi kartı tercihi yaparken en düşük faizi veren banka ile çalışmaları daha doğru olacaktır. Bu sayede olası bir gecikme ya da nakit avans çekme durumlarında çok fazla faiz ödememiş olursunuz.

Yıllık Kart Ücretleri

Bankalar, kredi kartı kullanan müşterilerinden yıllık olarak belirli tutarlarda kart kullanım bedeli alırlar. Yıllık kart aidatlarının yasal olmadığına dair birçok bilgi gelse de, kişiler kendilerinden tahsil edilen bu yıllık kart ücretini bankadan geri alma konusunda sıkıntı yaşar. Bankalar da bu süreçte kart ücretini iade etme konusunda çok fazla olumlu davranmaz. Kredi kartı tercihi yaparken yıllık kart ücreti talep etmeyen ya da diğer bankalara oranla daha düşük kart ücreti talep eden bankaları tercih etmek daha doğru olacaktır.

Bunun dışında bankanın size kredi kartı alışverişleri dolayısıyla sunduğu bonuslara da dikkat edebilirsiniz. Zira bazı bankalar yapılan alışverişler neticesinde kişilere yüksek tutarlarda bonus verir. Bu tarz bankaların tercih edilmesi elbette daha avantajlı olacaktır.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 14 Şubat 2017 - 2:26:09

Benzer Konular

Yukarı Çık