Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek

Kredi Kartı Sicil Affı

Toplumca her ihtiyacımı kredi ile alır olduk. Tabii bu da gelir seviyemizin üzerinde kredi veya kredi kartı kullandığımızda bize yüklü bir borç olarak geri dönüyor. Bir kısmımız kredi kartları çok uzun süreden beri hayatımızda olmasına rağmen kredi kartı kullanmayı tam olarak bilmiyorlar. Kazançlarının üzerinde alışveriş yapanların borçlarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz.

Kredi kartlarının ve banka kredilerinin çok fazla artması zengin fakir ayrımı olmaksızın herkesin kredi kullanmasına sebep oldu. Aslında gelir seviyesi düşük olanların kendilerine göre kredi kartı limiti belirlemesi oldukça önemli bir durum. Gelir seviyesine göre ayarlanabilen kredi kartı limitlerini kullanmak oldukça rahat, çünkü limitiniz bittiği anda kredi kartınızı kullanamıyorsunuz.

Bankalara borçlanan ve ödeyemeyen kişilerin kredi notları düşüyor ve kara listeye alınıyorlar. Kara listeye alınmakla kalmıyoruz bir de hiçbir bankadan kredi alamıyoruz. Bir miktar kendimizi toparladıktan sonra kredi kartı sicil affı beklemekten başka çözümümüz kalmıyor.

Kredi Kartları İçin Sicil Affı Ne Zaman Yapılır?

Ülkemizde 2016 Ocak ayı sayımlarına göre 2 milyon kadar kredi kartı mağduru bulunmaktadır. Bunların hemen hemen hepsi sicil affı beklemektedir. Sicil affının ne zaman yapılacağı ve neye göre yapılacağı belirlendi.

Tüketici Yasasında yapılan ve uygulamaya koyulan değişikliğe göre, kara listeye girmiş olan kredi kartı veya kredi alan kişiler için, bankalara olan borçlarını %50 faizle 12 ayda ödeme kolaylığı getirilmiştir. Böylelikle aydan aya ödeyerek 12 aya bölmek kredi kartı mağdurları için kolaylık ve iyi bir müjde olmuştur.

Borçlarını ödeyen kredi kartı mağdurlarının bir kısmı (ödeme zamanlarına ve miktarlarına bakılarak) 5 yıl kadar başka bir kredi alamayacaklardır. Bu sadece borçlu oldukları bankalar için değil Türkiye sınırları içinde herhangi bir banka için geçerlidir.

Bankaların Kara Listesinden Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bankalara olan kredi borcunuzu ödemediğinizde, kara listeye girmeniz an meselesidir. Kara listeye girmemek için kredi notunuzun yüksek olması lazım. Düşük olan kredi notunuzu yükseltmek için aşağıda sunduğumuz seçenekleri uygulayabilirsiniz.

İyi bir kredi çekmek için olanak sağlayan tablo kredi notu olarak bilinir. Eğer kredi notunuz yüksekse iyi bir kredi çekersiniz. Bankaların değerlendirdiği birkaç kritik kararda sizden kredi almanız için kredi notunuzu yükseltmeniz istenir.

Kredi notunuzu yükseltmeniz ise biraz uğraşlı ve zaman alan bir iştir. Çok ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla yapabileceğiniz şeyler olan kredi notu yükseltmek için yapılacak işlemler çeşitliliği nasıl olmalıdır?

//www.kredisorgulama.org/kredi-notu-yukseltme

Kredi notu nasıl yükseltilir?

  • Faturalarınızı zamanında ödemelisiniz.
  • Hiçbir kredi borcunuz olmamalı.
  • Aylık kredi kartı ödemenizi tam zamanında yapmalısınız.
  • Bankalardan küçük küçük kredi talebinde bulunabilirsiniz.
  • Faturalarınızı otomatik ödeme yapabilirsiniz. Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalarınızın otomatik ödemede olması kredi notunuzun yükselmesine sebep olur.
  • Banka borçlarınızı hızlı ve tek seferde ödemeye bakın, yavaş ödenmiş kredi borçları için kredi notunuzun yükselmesini biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Kullanılmayan kredi kartlarınız varsa kapatmayın, çok küçük miktarlarda kullanmaya çalışın.
  • Tek kredi kartınız varsa birkaç tane daha çıkartabilirsiniz. Fakat ya azar azar kullanmalısınız ki tekrardan bankalara borçlu olmayasınız.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 13 Eylül 2016 - 11:15:32

Benzer Konular

Yukarı Çık