Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Ödemesi Hesabımdan Çekilir Mi?

Bir birey, bir bankada vadeli veya vadesiz ya da maaş hesabı bulunuyorsa o bankayla iletişime geçerek otomatik ödeme sistemine geçme talimatını verebilir. Otomatik ödeme sistemi bankaların kendi müşterilerine sağladığı bir kolaylıktır. Otomatik ödeme sisteminde, müşteri bankaya hesabı üzerinden kredi kartı, fatura gibi borçlarının ödenmesi için talimat verir ve banka da müşteri hesabına para yatırdığı müddetçe her ay faturaları otomatik öder. Böylelikle kişi hem teker teker fatura ödeme zahmetinden kurtulur hem de son ödeme gününü geçirme stresini yaşamaz.

İnsanlar tarafından “bankaya borcum var maaşım yattığında kesilir mi?” sorusu sıkça sorulmaktadır. Kişi kendi talimatıyla borcun kesilmesini isterse banka bunu müşteriye sormadan yapar. Ayrıca kredi kartı başvurusu sırasında imzalanan sözleşmede “banka müşteriye sormaksızın borcu hesaptan otomatik olarak keser” tarzında bir madde varsa da müşteriye sormadan işlemi gerçekleştirir. Kişi dilerse bankadan son ödeme gününde borcun hesaptan kesilmesini isteyebilir, dilerse de borcun tamamının değil, asgari ödenmesi gereken tutarın kesilmesini isteyebilir. Bu müşterinin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Fakat banka, müşteri talimat vermeksizin böyle bir otomatik kesme işlemini asla yapamaz. Bu yasalara aykırı bir durumdur, eylemin gerçekleşmesi durumunda mutlaka itiraz edilmelidir.

Kişi faturaları, kredi kartı borçlarını ödemeyle uğraşmak yerine talimat vererek bu ödemeleri otomatik olarak gerçekleştirebilir. Peki emekli maaşından kredi kartı borcu kesilir mi? Evet, sadece vadeli, vadesiz, maaş hesabı olanlar değil emekli olup emekli maaş hesabı olanlar da talimat verdikleri takdirde bu hizmetten faydalanabilirler. Aslına bakılırsa otomatik ödeme talimatı vermek bireyin kredi notunu olumlu yönde etkileyen bir eylemdir. Çünkü birey ileride kredi kullanmak isterse banka bu kredi notunu göz önünde tutar ve ona göre kredi kullandırır.

 

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2017 - 2:16:14

Benzer Konular

Yukarı Çık