Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Limiti Nedir

Kredi kartlarını kullanırken sınırsız bir kullanım hakkı bulunmamaktadır. Yani her kredi kartının aylık bir kullanım hakkı bulunmaktadır. Bu kullanım hakkına kredi kartı limiti adı verilmektedir. Kredi kartı limiti ile banka müşterisinin sınırsız kullanım hakkına sahip olmasını engellemektedir. Her müşterinin kendine özel bir kullanım hakkının olması kredi kartlarının ödeme gücüne göre verildiğinin anlamına gelmektedir. Kredi kartı limitini dikkatli ve bilinçli kullanmak kredi kartının veriminden doğru yaralanabilmenin bir örneğidir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir

Kredi kartlarının kullanım alanı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle ek bir gelir olarak kullanılan kredi kartları bazen nakit kullanımında ki zorlukların önüne geçmek için de kullanılabilmektedir. Kredi kartlarının içinde bulunan cip yardımıyla sanal bir para görevini görmektedir. Kullanılan miktar kadar geri ödeme zamanında bankaya ödeme yapılmaktadır. Yani kredi kartından harcanan paranın bankanın bir promosyonu değil de elde edilen gelirden eksileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle bankanın sunduğu limite göre değil de gelire göre harcama yapılmasına özen göstermek gerekir.

Kredi Kartı Limitinin Belirlenmesi

Kredi kartının ilk limitinin belirlenmesinde tamamen kart sahibinin geliri esas alınmaktadır. Kart başvurusu yapılırken ilk olarak kişinin geliri ve SGK kaydı önemsenmektedir. Kredi kartı talep eden kişinin gelir belgesi var ise başka gelir kaynakları da talep edilmektedir. Müşteri genel olarak istediği kredi kartı limitini belirtme hakkına sahiptir. Ancak burada son söz bankaya aittir. Çünkü bazı durumlarda gelirden fazla talep edilen kredi kartı limitleri de söz konusu olmaktadır. Böyle bir durumda banka kişinin gelirine göre kredi kartı limiti belirleyerek müşterisine sunmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür

Kredi kartı limiti bazen de müşterinin istediğinden çok daha fazla olarak da sunulabilmektedir. Bu gibi durumlarda kredi kartı limitinin düşülmesi talep edilebilecektir. Bazen de bir süre kullanılması durumunda kredi kartının limitinin çok gelmesi halinde de limit düşürülmesi talep edilebilecektir. Bu gibi durumlarda bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçilebilir. Müşteri hizmetleri aracılığıyla limitin düşürülmesi talebinden bulunulabilecektir. Aynı zamanda da şubeye giderek de kredi kartının limitini düşülmesi istenebilecektir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilebilir

Kredi kartının limitinin yetersiz bulunması halinde limitin yükseltilmesi talep edilebilir. Kredi kartının limitinin yükseltilmesi için tek başına talep de bulunmak yeterli değildir. Çünkü yüksek limitli bir kredi kartına sahip olmak için bazı şartlara uyum sağlamak gerekir. Kredi kartının talebinin yükseltilmesi için düzenli kullanılan bir kredi kartına sahip olmak gerekmektedir. Sık kullanılan ve düzenli ödeme yapılan kredi kartının limitini yükseltmek daha kolay olacaktır. Kart sahibinin gelirinin artması halinde de kredi kartı limiti arttırılabilecektir. Bankalarda kart limitinin yükseltilmesi önerisi ile kredi kartı sahibine ulaşabilmektedir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 8 Eylül 2016 - 11:05:03

Benzer Konular

Yukarı Çık