Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Ekstresi Neden Önemlidir ve neyi ifade eder?

Birçok ülkede kredi kartı popülerdir ve yaygın bir şekilde kullanılır. Kredi kartı bazı durumlarda çok avantajlı bazı durumlarda ise çok masraflıdır. Nakit olmadığı durumlarda avantajlı olup birçok alanda taksit konusunda yardımcı da olur. Kredi kartıyla taksit yaptırıldığında bu taksitler nasıl takip edilir ya da yapılan toplu harcamalar nerden görülebilir? Bu tarz sorulara bankaların çok basit bir cevapları vardır: Kredi kartı ekstresi.

Kredi kartı Ekstresi Ne İçerir?

Kredi kartı ekstresi her ay belirlenen hesap kesim tarihinde aylık taksitleri ve aylık yapılan harcamaları birebir ayrıntısıyla gösteren hesap özetidir. Ekstrede yapılan harcamalar, hesap kesim tarihi, yapılan harcamaların ve taksitlerin son ödeme tarihi ve ödenmesi gereken asgari tutar yer alır. Asgari tutar; dönem borcuna göre değişen ve ödenmesi gereken minimum tutardır. 0 – 15.000 arası ödenmesi gereken tutarın %30’u, 15.000 – 20.000 arası %35’i, 20.000 ve üzeri tutarların %40’ı alınarak hesaplanır.

Kredi Kartı Ekstresi Neden Önemlidir?

Kredi kartı ekstresi demek aylık ödenmesi gereken tutarın belirtilmesi demek olduğundan her hesap kesim tarihinde kontrol edilmelidir. Aksi takdirde kredi kartı borcu ödenmezse borç bankaların belirledikleri belli faiz oranlarıyla faiz alır ve borcun giderek artmasına sebebiyet verir. Ayrıca kredi kartı ekstresi son ödeme tarihi içerdiğinden ve borcun faize binmemesi için zamanında ödenmesi gerektiğinden dolayı önemlidir.

Dönem borcu ödenemiyorsa bile asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir ki bu tutarı da ekstre içerir. Kredi kartı ekstresi aynı zamanda kişinin kontrollü harcamasına ve hesabını iyi bilmesine yardımcı olur. Kredi kartı ekstresini takip edip düzenli ödeme yapıldığı durumlarda kişinin banka tarafından belirlenecek olan kredi notu artar ve bu da kart limitinin arttırılabileceği anlamına gelir. Kredi kartı ekstresi bankadan talep edildiği durumlarda kişisel maillere gelen e-postalar ve yine talep edildiği durumlarda evlere gelen postalar ile takip edilebileceği gibi bankaların internet şubelerinden de takip edilebilir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 13 Şubat 2017 - 12:42:08

Benzer Konular

Yukarı Çık