Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi Kartı Dönem Borcu

Kredi kartlarının hesap özetlerinde sürekli gördüğümüz dönem borcu ibaresi ne anlama geliyor hepimiz merak ediyoruzdur. Kredi kartı kullanan kişiler için kesinlikle bilmesi gereken bilgiler arasında yer almaktadır.

Kredi kartınızı hesap kesim tarihi itibarinden ekstrenizin düzenlendiği tarih arasında yaptığınız bütün alışveriş harcamalarını, varsa o dönemlerde bulunan taksitler, nakit çekim ücreti ve bu çekimden dolayı doğan masrafları, alışveriş-gecikme vs. faizler, geçen dönem asgarisi ödenmiş ise o dönemden kalan borçların hepsi kredi kartı dönem borcu olarak hesaplanmaktadır.

Kredi kartınızın her ay kesilen ekstresinde yer alan dönem borcunu düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Ödeyemediğiniz durumlarda ise asgari tutar en azından ödemeniz gerekmektedir. Eğer hem asgari tutardan fazla ancak dönem borcunu tam ödeme yemezseniz bu bile sizin için bir avantajdır. Bunun nedeni dönem borcunu ödeyemediğiniz durumlarda ödeme yaptığınız tutar ile arasında kalan miktar faiz işletilmekte olup bir sonraki dönemde bu faiz aktarılmaktadır.

Kredi kartınızın dönem borcunu düzenli ödemediğiniz taktirde kartınızda belli bir kısıtlamalar olabilir. Bu bütün bankaların kendi politikalarına göre değişmekte olup bazıları 3 dönem üst üste dönem borcu ödenmediği taktirde kart kullanıma kapatabileceği gibi bazı özellikleri kısıtlayabilir bazı bankalar ise daha esnek davranabilmektedir. Ayrıca kartlarında nakit avans özelliği çekme özelliği bulunanlar için 3 dönem üst üste dönem borcu ödemedikleri taktirde ise nakit çekim özelliği çoğu bankada kapanmaktadır.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 8 Eylül 2016 - 12:30:13

Benzer Konular

Yukarı Çık