Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

2016 BKM( Bankalar Arası Kart Merkezi) verilerine göre bu yıl 60 milyon adet kredi kartı kullanımı var. Her kredi kartı kullanıcısının ortalama 2 adet kredi kartı olduğu düşünüldüğünde ülkede ortalama her 2.5 kişiden birinin kredi kartı kullandığı görülüyor. Bütçe planlamasını doğru yapmaya çalışsanız bile, maddi açıdan sıkıntı yaşadığınız dönemlerde borcunuzu ödemekte zorlanabilirsiniz. Yasal olarak 90 günlük bir gecikme süresi bulunan kredi kartlarının zamanında ödenmemesi kredi sicilinizin bozulmasına ve 90 günü geçen gecikmelerde yasal takip işleminin başlamasına neden olur. Eğer siz de işten çıktıysanız ya da maddi sıkışıklık nedeniyle “kredi kartı borcumu ödeyemiyorum” diyorsanız; yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Yasal takibe alınmadan ve icra takibi başlamadan önce kredi kartı borcunun ödenmesi için 90 günlük bir yasal süre vardır. Bu süre içinde ilk döneme dönemini geçirmeye başladığınızda bankanızdan hatırlatma mesajları ve uyarı telefonları alırsınız. Borcunuzu bir dönem bile geç ödeseniz, bu kredi notunuzu düşürür ve kredi sicilinize olumsuz yansır. Asgari ödeme tutarını da ödemekte zorlanıyorsanız ne yapacaksınız? 90 günlük süreyi geçirdiyseniz, banka bu sürenin dışında size ek bir 7 gün daha tanıyabilir. Bu süreçte size borcunuzu yapılandırmayı da teklif edebilir. Daha düşük taksitler ve uzun vadeler halinde borcunuzu ödeme yoluna gidebilirsiniz. Bankanın borç yapılandırma teklifini kabul etmemeniz durumunda ya da bankanın telefonlarına cevap vermezseniz, bu sürenin sonunda icra takibi başlatılır. Artık bankanın dışında avukatlarla da iletişim halinde olursunuz. Borcunuza bir de dosya ve avukat ücreti de eklenir, kara listeye alınmanız da cabası.

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diyorsanız, konu ile ilgili olarak bankanızla görüşmenizi öneriyoruz. Konu ile ilgili en detaylı bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz. Bankalar, biriken kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerine borçlarını taksitlendirme yoluna gidiyor. Örneğin 1500 TL limitli bir kartınız varsa ve 2 dönem üst üste borcunuzu ödeyemediyseniz, önümüzdeki günlerde de ödeyebileceğinizi düşünmüyorsanız borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Bu, yasal takibe alınmamanız ve borcunuz ödeyebilmeniz için iyi bir yol olsa da, kredi yapılandırması ya da kredi kartı borcu taksitlendirme gibi işlemlerin kredi notunuzu düşüreceğini de unutmayın. O nedenle kredi kartı alırken ya da kredi kartı limiti belirlerken, ödeme gücünüzü aşan limitlerden uzak durun. Alışveriş yaparken de ödeyemeyeceğiniz tutarda alışverişlerden uzak durun.

Kategori: Kredi Kartları, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 23 Aralık 2016 - 8:20:16

Benzer Konular

Yukarı Çık