Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı

Bankalar ve kimi kuruluşların müşterilerine verdiği alışveriş kolaylığı sağlayan bir ödeme aracıdır. Alışveriş noktalarında pos cihazı bulunan ya da internet ortamında kullanılırken yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde ve ya taksitlerle ödemek zorundadır. Nakit paraya alternatif olarak çıkmıştır. Kredi kartı kullanarak yapılan alışverişlerde mağazaya değil, kredi kart hizmeti alınan bankaya borçlanılmaktadır.

Türkiye’de ilk kez kredi kartı kullanımı 1968 tarihinde başladı. Diners Club ile başladı. Bu karta o yıllarda yalnızca bir kaç bin kişi sahipti. 2015 yılındaki sayılara bakarsak banka kartı sayısı 113 milyon adette yükselmiştir. Kredi kartında bu sayı ise 58 milyon civarındadır.

İlgili: Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Türkiye’de kredi kartlarına ait her faaliyeti BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) tarafından denetlemesi yapılmaktadır.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Başvurusunu bireysel olarak bankaya gidip yapılabiliyor. Yeni gelişmeler ile artık internet ortamında oturduğumuz yerden başvuru yapmak mümkün. Her bankanın kendi internet sitesi ve mobil uygulamaları mevcutken işlemler daha hızlı oluyor.

 

Kredi Kartı Başvurusunda İstenen Belgeler

  • Başvuru formu,
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • Ücretli çalışıyorsanız; maaş bordrosu fotokopisi,
  • Serbest meslek sahibiyseniz; gelir vergisi levhası fotokopisi, meslek kuruluşlarından alınan üyelik belgesi fotokopisi,
  • Emekliyseniz, ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından adınıza düzenlenmiş kimlik belgesi fotokopisi,
  • Düzenli gelir sahibi olmayan kişiler ( ev hanımı ve öğrenciler ) için ayrıca kefil gerekebilir.

Bu şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir tabi ki.

İnternet bankacılığında Kredi Kartı Başvurusu daha hızlı olabiliyor ama bir onay süresinden geçmesi gerekiyor. Bu başvurular içinde genelde ad soyadı, telefon numarası, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve bazen mail adresi istenmektedir. Kredi Kartı Başvurusu yaparken dikkat edilecek bazı önemli noktalar vardır. Yıllık üyelik ücreti, bankanın anlaşmalı olduğu kurumlar, taksit sayıları, alışverişten kazandırdığı ekstra puanlar, nakit para çekimi gibi özellerine bakmakta fayda var. İnternetten kredi kartı başvurusu yapılacağı gibi kimi bankaların internet sitelerinde kredi kartı başvuru sonucunu da öğrenme imkanına sahibiz.

Neden Kredi Kartı Başvurusu Yapıyoruz?

Peki neden kredi kartı başvurusu yapmalıyız sorusuna bir cevap verelim. Hayatımıza kolaylık katar, sektörel büyüme sağlar, istihdam yaratır, kayıt dışını kayıt altına alır, önce harcayıp sonra ödememizi sağlar ve dünyanın her yerinde alışveriş imkanı sağlar. Kredi kartı başvurusunu yaptık, onaylandı ve kullandık. Peki ya kaybolursa? Hemen kredi kartını aldığımız bankayı arayarak durumu bildirin ve kartın iptalini isteyin. Telefonunuza banka telefonlarını kaydetmeyi unutmayın. Kredi kartıyla beraber nüfus cüzdanınız da çalındı ya da kaybolduysa durumu muhakkak polis ve savcılığa bildirip tutanak tutturun. Ayrıca kredi kartı başvurusundan sonra gelen kredi kartının son kullanma tarihleri vardır. Bitimine yakın yeni bir kredi kartı isteyip değiştirmeyi unutmayın. Kredi kartı şifre ve bilgileri yalnızca sizin sorumluluğunuzdadır.

Kategori: Kredi Kartları, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Eylül 2016 - 10:33:02

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Ayşegül dedi ki:

    Acil geri dönüş yapar mısınız

Yukarı Çık