Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Gün içinde kaçımız cebinde yapacağı harcamalar için nakit para taşıyor? Markette, mağazada, restoranda, sinemada kısacası gittiğimiz her yerde, yaptığımız hemen her harcamada kredi kartı kullanıyoruz. Henüz bir kredi kartınız yoksa ya da yeni bir kredi kartı almak istiyorsanız, bankaların belirlediği bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Başta da kredi notunuzun riskli olmayan bir seviyede olması oldukça önemli. Peki, kredi kartı alabilmek için kredi notu kaç olmalı?

0 ile 1900 arasında değişen kredi notu puanlamasında Türkiye ortalamasının 1450 puan olduğunu görüyoruz. Kredi puanı 799’a kadar olan vatandaşlar kırmızı yani çok riskli grupta, kredi puanı 1299’a kadar olan vatandaşlar turuncu yani orta riskli grupta, 1499’a kadar olan vatandaşlar sarı yani az riskli grupta yer alıyor. Kredi puanınız çok riskli ya da orta riskli grupta ise yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir. Tabi kredi kartı verilirken tek kriter kredi notu değildir. Ancak yine de kredi notu oldukça önemlidir. Bankalar, kredi kartı verdikleri tüketicinin güvenilir, borcuna sadık olmasını ister. Yaptığınız düzensiz ödemeler ve gecikmeler kredi notunuzu düşürdüğünden, kredi kartı başvurusu yaparken kredi notunuzun yüksek olması da önemli bir hale geliyor.

Türkiye ortalamasının üzerinde olmanız, 1500 ve üzerinde bir kredi notuna sahip olmanız kredi kartı başvurunuzun olumlu değerlendirilmesinde önemli bir etken. Ancak yine de kredi notunun başvurunuzun değerlendirilmesinde tek kriter olmadığını bilmelisiniz. Örneğin düzenli bir geliriniz varsa, sigortalı çalışansanız ya da emekli iseniz, az riskli ya da orta riskli grupta olmanıza rağmen kredi kartı başvurunuz olumlu sonuçlanabilir. Yine de bireysel kredi puanı, tüm tüketiciler için oldukça önemlidir. Yalnızca kredi ya da kredi başvurularında değil; ev kiralarken ya da bir işe girerken de düşük kredi notu, önünüze bazı engeller çıkarabilir.

Daha önce hiç herhangi bir banka ürünü kullanmadım ve ilk kez kredi kartı başvurusu yapacağım diyorsanız, kredi notunuz bu noktada önemli bir kriter olmayacaktır. Özellikle üniversite öğrencileri; herhangi bir gelirleri olmamasına ve daha önce hiç kredi kartı ya da kredi kullanmamalarına rağmen, yaptıkları kredi kartı başvurusu olumlu sonuçlanabiliyor. Sigortalı çalışan olmanız, düzenli olarak 6 aydan uzun süredir aynı iş yerinde çalışıyor olmanız gibi faktörler de kredi kartı başvurunuzun değerlendirilmesinde en az kredi notu kadar etkilidir. Buna ek olarak kredi notunuzun 1500 ve üzerinde olmasına rağmen kredi kartı başvurunuz onaylanmayabilir. Örneğin mevcut kredi kartlarınızın toplam limitinin maaşınıza oranla astronomik bir miktarda olması; kredi notunuz yüksek olsa bile, risk oluşturabileceği için başvurularınız olumsuz değerlendirilebilir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2016 - 3:40:24

Benzer Konular

Yukarı Çık