Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcıları için dönem dönem ipin ucu kaçtığında ve kredi kartı borcu ödenebilecek rakamın üstünde geldiğinde, tüketiciler de kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemeyi tercih ediyor. Borcunuzun asgari tutarını ödemeniz, gecikmeye alınmamanız ve sicilinizin bozulmaması için minimum ödeme tutarıdır. Ancak kredi kartı borç ödemesi yapılırken sürekli asgari tutarı ödemeniz de kredi sicilinizin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca bir takvim yılı içerisinde 3 kez asgari tutarından az ödeme yaptığınızda kartınız nakit çekim ve alışverişe kapatılıyor. Bu durumda da siz dönem borcunuzun tamamını ödeyene kadar da kartınız kullanıma kapanmış oluyor.

Üst Üste 3 Kez Asgari Tutarı Ödeme

Kredi kartı 3 ay üst üste asgari ödeme yapıldığında ise kart kullanımına herhangi bir etkisi olmuyor. Ancak arada sırada asgari tutarın ödenmesi ile bunun alışkanlık haline getirilmesi arasında sicilinizin etkilenmesi açısından ciddi bir fark var. Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek her ne kadar borcunuzdan dolayı icralık olmanızı engellese de, kredi sicilinize olumsuz yansıyacaktır. Dolayısıyla, borcunuzu ödemekte zorlandığınız bir dönemde kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ödeyebilirsiniz ancak bunu alışkanlık haline getirmemeniz burada oldukça önemli.

Kredi Sicilini Etkiler Mi?

Bunun nedeni, bankaların bu durumu borçlarınızı ödemekte zorlandığınız şeklinde algılamasıdır; ki zaten siz de ödemekte zorlandığınız için asgari borcu ödüyorsunuz. Borcunuzu ödeme sözünüzde dursanız ve zamanında ödeme yapsanız bile, asgari tutarı ödediğiniz için kredi notunuz düşmeye başlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız ve ileride kredi çekmek istediğinizde, yeni bir kredi kartı almak istediğinizde ya da kredi kartı limitinizi arttırmak istediğinizde sorun yaşamak istemiyorsanız; kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemeyi alışkanlık haline getirmemeli, dönem borcunuzun tamamını ve borcunuzu zamanında ödemelisiniz. Yine de ödemekte zorlandığınız zamanlarda, borcunuzun gününü geciktirmek yerine borcunuzun asgari tutarını ödeyerek gecikmeye kalmasını ve kredi sicilinizin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 30 Ocak 2017 - 9:19:03

Benzer Konular

Yukarı Çık