Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Hesaplama Programı ile Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Faiz karşılığı gerçek ya da tüzel kişilere belirli süre karşılığında geri almak üzere verilen, satın alma gücünün sağlanması veya devredilmesi için ödenen birimlerdir. Kredi kelimesi köken olarak Latince’den güven anlamına gelir.

Kredi alma veya verme durumuna taraflar arasında gerçekleşen hukuki sözleşmeler de diyebiliriz. Bankalar arasındaki rekabetler sayesinde banka kredileri çeşitlilik göstermektedir. Genel olarak bir sıralama yaparsak kredi çeşitleri şu şekildedir;

  • Kullanım amaçlarına göre krediler: Üretim kredileri, yatırım kredileri, işletme kredisi, tüketim kredileri
  • Teminatına göre krediler: Açık kredi, teminatlı krediler
  • Vadesine göre krediler: Vadesiz ve kısa vadeli krediler, orta vadeli krediler, uzun vadeli krediler
  • Kullanıldığı yerlere göre krediler: Tarım kredisi, konut kredisi, mesleki kredi, ihracat kredisi
  • Kredi alıcısının niteliğine göre krediler: Nakdi krediler, mal şeklinde krediler, maddi olmayan krediler
  • Kurumsal krediler
  • Rotatif döviz kredisi
  • Spot krediler

Kredi vermek bankaların bilinen en önemli hizmetlerindendir. Banka kredileri sayesinde çoğu insan ev, araba, iş yeri sahibi olmaktadır. Kimisi ödeyip sahip olabilirken kimisi kredinin altından kalkamayıp batırabiliyor. O yüzden bankalar kredi verecekleri insanların üzerinde bir mal bulunmasını veya kefil isterler. Firmalar iş yerlerini geliştirmek amacıyla kredi talebinde bulunurlar. Kredi almanın alana yararı olduğu gibi ekonomiye de faydası vardır. Kredi üretime ve yatırıma teşvik eder, bir döngü halinde paranın işlenmesini sağlar.

İlgili: Kredi Hesaplama Makinesi

Banka kredileri, öz kaynaklar ve yabancı kaynaklardan elde edilmektedir. Kredi çeken insanlardan prosedür olarak faiz, komisyon ve vergiler almak zorunludur.

Bankalar azami faiz oranını kendi istekleri doğrultusunda düzenleyebilmektedirler. Komisyon ve gider karşılığı, vergiler de bankaların serbestçe düzenleyebileceği şeylerdir.

Kredi hesaplama nasıl yapılır?

Kredi almayı düşünen insan ilk önce kredi hesaplaması yapmalıdır. İnternet bu konuda insanlara yardımcı olup bu düzeyde kredi hesaplayan programlar içermektedir. Kredi hesaplamadan önce ne tür bir kredi, yani konut kredisi, araba kredisi, bedelli kredisi gibi krediler arasından ne tür bir kredi seçmek istediğinizi seçip kendi kredinizi hesaplayabilirsiniz. Banka kredileri en uzun kredi süresini konut kredilerine verir. konut kredisine 120 ay, taşıt kredisi için 48 ay, ihtiyaç kredisi için 36 ay süre vermektedir. Kredi almadan önce dosya masrafları altında sizden talep edilen paranın miktarını öğrenmelisiniz. Çünkü alacağınız kredi hesaplanırken bu dosya masrafları da sizin kredinize kaydedilir.

Kredi başvuruları artık bankalar haricinde internet üzerinden, cep telefonlarından yapılabilmektedir. Kredi başvurusu yapabilmek için internet üzerinden yapabilirsiniz. Kredi hesaplaması yapmadan kredinizi direk onaylamanız sizin zararınıza bir durum olacaktır. Kredi alırken bilinçli davranmanız ve sözleşmeyi iyice okumalısınız. Eğer aylık taksitler ödeyemeyeceğiniz tutarlarda ise kredi almamalı veya kendi bütçenize uygun krediler seçmelisiniz. Aksi taktirde hem kendinizi hem de çevrenizi zor duruma sokmuş olacaksınız.

Detay: Kredi Hesaplama Programı

Kredi hesaplanırken faiz oranı ile kredi faizi hesaplanmaktadır. Bu faizin aylara dağıtılması ve her ay ödenmek üzere kredi taksidine dağıtılmasına kredi denmektedir.

Kategori: Kredi Kullanma, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 14 Ekim 2016 - 12:15:11

Benzer Konular

Yukarı Çık