Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Geçmişi veya Bankaya Yapılan Başvurular 5 Yıl İçerisinde Siliniyor mu?

Kişilerin, kredi veya kredi kartı ödeme alışkanlığı incelenerek oluşturulan puanlama sistemine kredi sicili denilmektedir. Özetlemek gerekirse, kredi geçmişi sizin kredi sicilinizdir. Kredi sicili, Kredi Kayıt Bürosu’na ( KKB) bağlı Findeks tarafından oluşturulmaktadır.

Kredi-Sicili-Puanlamasi.jpg

Kredi Sicili Puanlaması 

Kredi sicili, bankalar ile yaptığınız finansal işlemlerin özetletlenmiş halidir. Kredi veya kredi kartı ödemelerinde yapacağınız gecikmeler kredi sicilinizi olumsuz etkiler. Kredi sicili puanı 1 – 1900 arasındadır. Banka ödemelerindeki düzenlilik size puan kazandırırken, gecikmeler ise puan kaybettirir. Kredi sicil puanınız ne kadar yüksek olursa, kredibiliteniz o kadar artmaktadır. Her banka müşterilerine kredi veya kredi kartı verirken, kredi sicilini incelemektedir. Fakat her banka için risk kriterleri yani kredi verilebilme puan aralığı farklıdır. Bir banka kredi sicili puanınızdan dolayı kredi vermezken, başka bir banka size kredi verebilir. Bu yüzden kredi sicili sorgulama yaparak, puanınızın ne kadar olduğunu bilmek size yarar sağlayabilir.

kredi-sicili-hakkinda.jpg

Kredi Sicili 5 Yıl İçerisinden Silinir

Kredi sicili, 5 yıllık veriler temel alınarak oluşturulur. Kredi sicil hesaplaması yapılırken, 5 yıldan önce kapatılmış kredi veya kredi kartı kayıtları dikkate alınmaz. Bu durum kredi sicili kötü birinin, 5 yıl sonra kredi kullanabilir anlamı taşımamaktadır. Çünkü, 5 yıl faal olarak bankacılık ürünlerini kullanmayan kişinin kredi sicili oluşmaz. Kredi sicili olmayan kişinin kredi ürünü kullanması, bankalar için risklidir.

Bankalara Yapılan Fazla Kredi Başvuruları Kredi Sicilinizi Etkiler

Kredi başvurusu yapmak, kredi sicil raporunu etkilemez. Fakat, çekilen her kredi sicili raporu, başka bankalar tarafından görülmektedir. Fazla kredi sicil raporu çekilmesi, bankalar nezninde çok kredi başvurusu yapmış, fakat onaylanmamış algısı oluşturmaktadır. Bu yüzden fazla kredi başvurusu yapmak, bankalar tarafından kredi alımını zorlaştırmaktadır.

 

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2017 - 12:42:06

Benzer Konular

Yukarı Çık