Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Erken Kapatma

Kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödeyenlerin en büyük hayali, kredi borcunu erken kapatmaktır. Kredi borcunu erken kapatmak, yüzde 2 erken kapama faizi (cayma faizi) hesaba katılarak ortaya çıkabilen tutardır.

Kredi borcunu erken kapamanın cezası mı olur dediğinizi duyar gibiyim. Ama maalesef var. Çünkü krediyi zamanında ödediğinizde banka daha fazla faiz kazancı sağlayacakken, erken kapattığınızda bu miktar daha az olacaktır. Bu nedenle yüzde 2 oranında bir erken kapama faizi söz konusu olur. Aslında bu durum hala tartışmalıdır ve tüketiciler bu durumu mahkemeye taşıyarak emsal kararlar oluşturmak için çabalamaktadır.

Krediyi erken kapatmak, herkesin hayalidir ve bu nedenle erken kapatılması daha az faiz ödemeyi, kredi taksiti ödemekten kurtulmayı sağlar. Kredi kapanma tarihi itibari ile kalan tüm taksitlerin faizlerini ödememiş olursunuz.

Krediyi Erken Kapama Şartları

Bir çok insanın merak ettiği, kredi erken kapatma krediyi çektiğiniz günün ertesi günü bile olabilir. İstediğiniz zaman diliminde kredinizi erken ödeyerek borcunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Bunun için belirli bir kredi taksiti ödemenize gerek yoktur. İstediğiniz her an kredinizi kapatmak için şubenize gidebilirsiniz. Ayrıca kredinizi erken kapamanız kredi notunuzu yükseltecektir ve bir dahaki krediniz daha yüksek limitlerde kabul görecektir.

Kredinizin ödenmesi için gereken ücretin hesaplanması, bankadaki müşteri temsilcisi tarafından yapılmaktadır.

Krediyi Erken Kapatmanın Avantajları

Krediyi erken kapamanın avantajları bir çok kişi için önemlidir. Bu avantajları maddeler halinde yazmak gerekirse;

  • Kredi taksiti ödemek zorunda kalmazsınız,
  • Kredinin faizini ödemek zorunda kalmazsınız,
  • Kredi notunuz yükselir,
  • Kredi notunuz yükseldiği gibi, kredi limitinizin de yükselmesi sağlanır.

Kredili ürünlerin kullanımı da kredi notunuzu yükseltir ancak, kredi borcunuzu erken  kapatmak, daha etkili bir yoldur.

Kredinin Kapatılması için Yapılması Gerekenler

Kredinin kapatılması için sadece müşteri temsilcinizle görüşmeniz ve banka şubenize gitmeniz yeterlidir.

Gerekli işlemler, birkaç dakika içinde yapılacaktır ve bu sayede kredi borcunuzu ödeme imkanınız da söz konusu olacaktır. Yani kredinizin kalan taksitleri ve faizleri hesaplanarak, ne kadar para ödeyeceğiniz hesaplanacaktır.

Kredilerin erken kapanması için yapılacak işlemler arasında kredi kapatma cezası, aslında yasal değildir. Bu nedenle bankanızla bu detayı da iyice konuşmanız gerekmektedir.

Kredi Kapatma Cezası Ödememek için Ne Yapmak Gerekir?

Kredi kapama cezası ödememek için yapacağınız bir şey yoktur. Cezayı ödeyip belgeyi aldığınızda, tüketici hakem heyetine giderek bu ücretin tarafınıza geri ödenmesini talep edebilirsiniz.

Bu geri ödeme süreci kolay olmayacaktır ve tüketici mahkemesine kadar uzanabilecek sonuçlarla karşılaşabilmeniz söz konusudur. Ancak sürecin sonunda değerlendirmek için hakim karşısına çıktığınızda, ödediğiniz fiyatı yasal faizi ile birlikte geri alabilirsiniz.

Kredi kartı aidatları ve kredilerin dosya masrafları da aynı şekilde bu süreç sonunda geri ödenmiştir. Kredinizi erken kapatmak ve kalan faizleri ödememek en doğal hakkınızdır ve bunu sonuna kadar kullanmak, hakkınızı savunmak da oldukça önemlidir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 13 Eylül 2016 - 1:39:34

Benzer Konular

Yukarı Çık