Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcunu Yapılandırmak İçin İzlenecek Alternatif Yollar Nelerdir?

Günümüzde birçok insan bankalara borçlu olmaktan dertli. Gün geçtikçe ihtiyaçlar artmakta ve bu ihtiyaçları karşılamak için, hemen herkes bankalara başvurmaktadır. Bankalar müşteriye çeşitli olanaklar dahilinde finansman sunuyor. Bunun akla gelen ilk örnekleri, kredi ve kredi kartıdır. Çoğu insan artık, nakit yerine kredi kartı kullanıyor. Sıkışıklığa düşülen zamanlarda ise; kredi kullanmak çok gündelik bir durum haline geldi. Hal böyle olunca da; aylık geliri ile orantılı bilinçsiz kredi ve kart kullanıcıları sayısı bir hayli fazla. Kimileri, eski usül eş,dost ve akrabadan borç alarak bankalara olan borcunu kapatmaya çalışırken; bazı kişiler ise, mevcut borçlarını bankalardan tekrar kredi çekmek suretiyle kapatmaya çalışmaktalar. Peki, tekrar bir kredi çekemeyecek durumda olanlar ne yapacak? İşte, biz bu yazıda sizlere, kredi borcu yapılandırmak için izlenecek başlıca yolları ve alternatif çözüm yöntemlerini anlatacağız.

1. Borçlarınızı Tek Bankada Toplayın

Farklı bankalarda birden fazla ürün kullanıyorsanız, (Kredi Kartı, Esnek Hesap, Kredi vb.) bir süre sonra neyi nereye ödeyeceğinizi şaşırmanız işten bile değil. Farklı vadelerdeki taksitler ve birden farklı bankanın ekstrelerini takip etmek gerçekten zorlayıcı olabilir. Bunlara ek olarak; her bankanın faiz oranı da birbirinden farklı olacağından taksitlerinizi ödemekte sorun yaşamanız olası bir durumdur. Bu sebeple; ilk olarak izlemeniz gereken adım borç transfer kredisi sunan bir banka ile görüşerek, tüm borçlarınızı kapatmak istediğiniz belirterek, kredi kart ve kredi borçlarınızın toplam meblağı kadarıyla kredi borcu yapılandırmak istediğinizi belirtmeniz. Banka kredi risk durumunuz ve gelir düzeyiniz elverdiği şartlarda durumunuzu inceleyerek, aksi bir durum olmadıkça; borcunuzu üstlenecek, sizin adınıza diğer banka borçlarınızı kapatmak suretiyle, toplam tutarı kendi bünyesinde yeniden kredilendirecektir. Sizlerde böylece sadece tek bir bankaya ödemek yaparak, “nereye ne kadar borcum var?” gibi sorular sormak zorunda kalmayacaksınız.

2. Vadeyi Mümkünse Uzatmayın

Kredi borcu yapılandırmak, birden fazla bankayla muhatap olma yükünden sizi kurtaracaktır. Nitekim; yapılandırılmış borcunuzun taksiti, bir önceki kredi taksitlerinden bir miktar yüksek olacaktır. Birçok kişi, vadeyi uzatarak daha küçük tutarlar ödemek istiyor. Ancak; vadeyi uzatırken daha fazla faiz yükü altına girmiş olduğunu fark edemiyor. Bu yüzden vadenizin bitimine az kalmışsa (Örneğin; 12 ay) borcunuzu yapılandırmanın, sizin için en iyi seçenek olup olmadığını iyi hesap etmelisiniz.

3. İnternet Kullanın

Internet, kredi borcu yapılandırmak isteyen kişiler için leb-i derya. Tüm bankaların bu uygulama için önerdikleri faiz ve vade oranlarını inceleyebilir hatta karşılaştırma bile yapabilirsiniz. Böylelikle; konu hakkında bilgi sahibi olarak, sizin için en ideal aracı kurumun kim olduğu sorusunu başkalarına danışmak zorunda kalmazsınız.

4. Harcamaları Kısın

Borçları yapılandırdınız. Hemen sevinmeyin, asıl zor süreç şimdi başlıyor. Yapılandırma sonrası, yaşam tarzınızı, harcamalarınızı gözden geçirerek daha önce nerede yanlış yaptığınızı tespit etmelisiniz. Yapılandırma sonrası eski alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz, tekrar aynı duruma düşmenizle sonuçlanabilir. Bu sebeple, gereksiz olabilecek harcamalardan kaçının ve mutlaka kendinize bir harcama kısıdı koyun. Aylık bütçe yaparak, gelir ve giderlerinizi yan yana yazmak suretiyle; tüm harcama yaptığınız veya gelir getiren kalemleri yazarak karşılaştırma yapın. Birçok gereksiz harcamanız olduğunu göreceksiniz.

5. Alternatif Yollar

Borçlarınızı yapılandırmak için bankalara başvurarak yeni kredi çıkartmak yoluyla bir yol izleyebilirsiniz. Peki bunların haricinde neler yapabilirsiniz?

  • Kredi borcunuzu kredi kartınızdan nakit avans ya da taksitli nakit avans çekme suretiyle taksitinizi ödeyebilirsiniz.
  • Esnek hesabınız varsa, otomatik ödeme talimatı vererek kredinizin nakit paranız olmasa bile, vadesinde ödenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Evinizde kullanmadığınız elektronik cihazlarınız varsa, ikinci el piyasasında satarak nakde dönüştürebilirsiniz.
  • Kredi çıkartmakta sorun yaşıyorsanız, bankaların sunduğu ipotekli veya nakit blokeli kredilere başvurabilirsiniz. Çalıştığınız bankanın böyle bir imkanı olup olmadığını müşteri temsilcinizden öğrenebilirsiniz.
  • Eğer kredi kartı borcunuz varsa, bugün aktif kullanılan bir çok kredi kartının, kendi bünyesinde ekstre taksitlendirme özelliği bulunuyor. Faiz oranlarını inceleyerek, bütçenize uyuyorsa kredi çekmeden mevcut borç yükünüzü taksitlendirerek, daha küçük ödemeler yapabilirsiniz.
  • Bir alternatif yöntem olarak, bazım mesleklerde fazla mesai yapmak, daha fazla kazanç elde etmenize yardımcı olabilir. Bu sayede; daha fazla gelir sahibi olur, borçlarınızı ödemekte ki sıkıntılarınızı azaltabilirsiniz.

6. Bilinçli Olun

Kredi borcu yapılandırmak, yüklü ödemelerinizi azaltarak, size rahat bir nefes aldıracaktır. Ancak unutmamalıyız ki; borç yapılandırması hem tüketici hem de finans kuruluşlarınca çok sevilen bir uygulama değildir ve de borcunuzun bittiği anlamına da gelmez. Bu sebeple; tüketicilerin gelirlerini aşmayacak seviyede harcama yapması ve düzenli olarak bütçesini takip ederek, bilinçli bir tüketim alışkanlığı oluşturması sizi borç ödemek gibi insanı ruhen ve fiziksel olarak sıkıntıya sorunlarla karşılaşma olasılığı minimuma düşürecektir. Herkese borçsuz bir yaşam dileriz.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 7 Ekim 2017 - 12:12:23

Benzer Konular

Yukarı Çık