Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcunu Ödeyemeyen Memurlar için Yasal Süreç Nedir?

İnsanlar, ekonomik sıkıntılardan dolayı kredi ödemelerinde zorluk yaşayabilmektedir. Bu zorluk devlet çalışanı olan memurlarında başına gelmektedir. Kredi borcunu ödeyemeyen memur ile kredi borcunu ödeyemeyen özel sektör çalışanları için süreç aynı işlemektedir.

Kredi Borcunu Ödeyemeyen Memurun İş Durumu 

Devlet çalışanlarının, özel sektör çalışanlarına göre kredi ödememe durumlarında iş kaybı yaşama olasılığı yoktur. Ödenmeyen kredi borcundan dolayı maaşına haciz gelse bile memur çalışmasına devam edebilmektedir. Memurun veya özel çalışanın maaşının tamamına haciz gelmez. Haciz, maaşının 1/4 kadarına gelmektedir.

Kredi Borcunu Ödeyemeyen Memurun Yasal Süreci

Özel sektör çalışanı ile memurların, kredi borcunu ödenmemesi durumlarında başlayan yasal süreç aynıdır. Kredi ödenmediği durumlarda bankalar, bilgilendirme süresinin ikinci ayı doldurması ile memurlara ihtarname göndermektedir. İhtarname de belirtilen süre içinde banka ile yeniden yapılandırma için görüşülmez veya kredi borcu ödenmez ise yasal takip sürecine başlanacaktır. Yasal takip sürecinde ilk olarak yasal takip bilgilendirmesi yapılır. Bu bilgilendirmeye de cevap alınamaz ise memurun maaşına haciz gelebilir.

Yasal Süreç Başlayan Memurun Alacağı Cezalar

Memurlar ile özel sektör çalışanları için yasal süreç hemen hemen aynı olsa da, böyle bir durumla karşı karşıya kalan özel sektör çalışanının işini kaybetme olasılığı varken memurun yoktur. Devlet çalışanı olan memurun borcunu kasten ödememesi ispatlanırsa, memur kınama cezası almaktadır. Memurun borcunu bilerek kasten ödenmemesi ve yasal işlem sürecine girmesiyle, ilgili yasaya göre memura kınama cezası verilebilmektedir. Kınama cezası memurların yükselme durumuna etki eden bir unsurdur. Memura kınama cezası verilebilmesi için borcunu ödebilecek veya kredi kullanabilecek durumu varken, borcunu ödememesi durumunda verilmektedir. Memur borcunu ödemeye engel durumu ispatlarsa kınama cezası almamaktadır.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 7 Kasım 2017 - 3:58:57

Benzer Konular

Yukarı Çık