Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Ailemizden, akrabalarımızdan ya da arkadaşlarımızdan sık sık duyduğumuz bir cümle bu; “Kredi borcumu ödeyemiyorum“. Bankalardan aldığımız ihtiyaç, konut ya da taşıt kredilerinde kalan borcu ödeyemediğimiz durumlarda bu durum birçok sıkıntıyı da beraberinde getirir. Öncelikle kredi aldığınızda, ödeme yapmak için 90 günlük yasal süreniz olduğunu hatırlatalım. Bu 90 günlük yasal süre dolduğunda, banka dilediği zaman icra takibi başlatabilir. Yasal sürenin dolmasının ardından banka size 1 hafta içinde bir telefon ile borcunuzu yapılandırmak isteyip istemediğinizi sorabilir. Aldığınız kredinin kalan borcunu 72 aya kadar yapılandırabilirsiniz. Böylece ödemekte zorlandığınız kredi borcunu daha uzun vadeler ve daha düşük taksitler ile geri ödeyebilirsiniz. Eğer siz de “kredi borcumu ödeyemiyorum” diyorsanız, bankanızı arayarak kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Böylece hem yasal takibe alınmamış, banka ile icralık olmamış hem de borcunuzu daha uygun taksitler halinde ödemeye devam etmiş olursunuz.

Kredi borcunu ödemekte zorlanan vatandaşların en çok tercih ettiği yollardan biri de yeni bir kredi çekerek önceki kredi borcunu kapatmaktır. Bu oldukça yaygın olmakla beraber, aslında borcunuzu katlamak ve uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Yine de vadesi geçen ve yasal ödeme süresi dolmak üzere olan kredi borcunuzun kalan kısmına karşılık gelen tutar kadar ihtiyaç kredisi alabilir, banka ile icralık olmadan, kara listeye alınmadan ödemelerinize daha uygun taksitler ile devam edebilirsiniz. Kredi borcu yapılandırma, kredi notunuzu düşürebilir ya da banka bazı durumlarda böyle bir inisiyatif kullanmayabilir. Ayrıca kredi faiz oranlarına göre kredi borcu yapılandırma faizleri daha yüksek olduğundan, tüketiciler de çoğu zaman borç yapılandırma yerine yeni bir ihtiyaç kredisi alarak eski borcunun kalan kısmını kapatmaya gidebiliyor. Ödenmeyen kredi borcunuz varsa, yasal takibe alınmadan önce borcunuz için bir önlem almalısınız. Aksi takdirde borcunuzu ödeseniz bile kara listeye alınmanız durumunda hem kredi notunuz düşer hem de ilerleyen zamanlarda yeni bir kredi ihtiyacınız olduğunda kredi almanız da oldukça zor hale gelir.

İhtiyaç kredisinin dışında, taşıt ve konut kredisi kullanımlarında işleyiş biraz daha farklıdır. Çünkü bu kredi türlerinde alacağınız mal için kullandığınız kredi türünde bu mal teminat olarak alınır. Dolayısıyla kredinin kalan borcu için teminat olarak gösterdiğiniz konut ya da taşıt banka tarafından alınabilir. İki dönem boyunca taşıt ya da konut kredisi borcunuzu ödemediğinizde banka size bir ihtarname gönderir. 90 günlük yasal sürenin sonunda borcunu ödememeniz durumunda, bankaya arabayı ya da aldığınız konutun satışını yapma hakkı doğar. Bu durumda da o güne kadar ödediğiniz kredi taksitleri de, evi ya da arabayı alırken ödediğiniz peşinat tutarı da çöpe gitmiş olur. O nedenle, özellikle konut ve taşıt kredisi alımlarında çok daha dikkatli olmanızı ve taksitleri mutlaka bütçenize göre yapmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde ödenmeyen kredi borcu nedeniyle hem bankalarla sorun yaşar hem de büyük bir kısmını ödediğiniz araç ya da evinizden olursunuz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Banka Kredileri, Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 2 Ocak 2017 - 12:45:58

Benzer Konular

Yukarı Çık