Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu bir çok kişinin ciddi bir maddi bunalıma girmesine neden olan önemli bir sorundur. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda banka ile ciddi bir sorun meydana gelmektedir. Bu nedenden ötürü kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olunmalı ve herhangi bir zarara uğramamak adına bilinçli davranılmalıdır.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Kredi borcunun ödenmemesi ilgili banka ile sizin aranızda büyük bir sorun yaşanmasına neden olacaktır bu nedenle de kredi çekmeden önce bütçenizi doğru bir şekilde hazırlamanız sıkıntı yaşamamanız için sizin faydanıza olacaktır.

Kredi borcunuzu ödemediğiniz takdirde öncelikle “Kırmızı kalem” olarak da bilinen Merkez Bankası Kara Listesi’ne adınız yazılacaktır yani bu demek oluyor ki; isminiz bu kara listeye yazıldıktan sonra bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda onaylanmayacaktır. Ardından ise banka sizin için yasal takip süresini başlatacaktır.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Kredi borcunuzu ödemek için banka size üç ay süre tanır. Bu 90 günlük süre zarfı sonunda halen ödeme yapmamış iseniz banka sizin için yasal takip süreci başlatmaktadır. Yasal takip süreci olan 90 gün içinde borcunuzu öder iseniz sadece gecikme faizi ödersiniz ancak bu süre içinde yine ödeme yapmazsanız banka size ulaşarak 90 günlük toplam borcu talep eder. Bu aşamada kredi borcumu ödeyemiyorum diyerek yapılandırma talep ederek yasal yaptırım sürecinin başlamasını engelleyebilirsiniz ancak hiçbir ödeme yapmadığınız takdirde yasal takip sürecinin ardından hukuki süreç başlamaktadır.

Hukuki Süreç Başlarsa Ne Olur?

Yasal takip sürecinde banka ile aranızda bir uzlaşma sağlanamaz ise banka hukuk birimine dosyanızı devreder ve böylece hukuki süreç başlamış olur. Bu süreçte banka avukatı sizden borcunuzun tamamını ödemenizi talep eder. Şayet avukat ile olumlu bir iletişim kurarsanız yapılandırma yaptırabilir ve hatta faiz indirimi dahi uygulatabilirsiniz ancak aksi bir olumsuzluk durumunda ise hukuki süreçte borcun tamamı tahsil edilir. Bu durumda son aşama olarak eve haciz gelebilir ya da hapis yaptırımı uygulanabilir. Aynı zamanda yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse bu aşamalar aynı şekilde ancak hiçbir şekilde tolerans gösterilmeden uygulanmaktadır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2017 - 1:54:32

Benzer Konular

Yukarı Çık