Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcu Ne Zaman Varlık Yönetim Şirketine Devredilir?

Günümüzde insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredisi kullanmaktadır. Kişiler bankalardan ihtiyaçlarına göre İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi veya Konut Kredisi kullanmaktadırlar. Bankaya kredi başvurusu yapan ve kredisi onaylanan kişiler, kredi taksitlerini düzenli ödeme yapmak ile yükümlüdür. Bu yükümlülüğe yani ödeme planına uymayan yada uyamayan kişiler, kredi faizi haricinde, kredi gecikme faizi de ödemek zorunda kalırlar.

Kredi Taksitlerinin Ödenmeme Durumu

Kredi kullanan kişi kredi taksitini 1 ay geciktirdiğinde, banka tarafından uyarılır. Bu uyarılara rağmen kredi taksit ödemesi yapılmadı ise banka, 60 günün sonunda, borçlu kişiyi idari takibe almaktadır. Banka idari takip aldıktan sonra, borcun ödenmesi için 30 gün ek süre tanır. Yani 90 gün sonunda borç halen ödenmedi ise banka, borçluya ihtarname göndererek 7 gün daha süre tanır. Bu süre sonunda ise yani 98. gün sonunda yasal takip başlar. Yasal takip süresince banka, ödenmeyen taksitlerin tutarının yanında kredi toplam borcunu isteme hakkına sahiptir. Yasal takip süresi başlayınca artık muhattabınız avukatlardır. Avukatlar ile görüşüp pazarlık veya faiz indirimi gibi taleplerde bulunabilirsiniz. Yasal takip süresince, kredi borcu ödenmedi ise, banka, borcunu haciz yoluyla almaya çalışacaktır. Haciz yolu ile borcunu tahsis edemez ise, banka ödenmeyen kredi borcunu varlık şirketlerine devretme işlemine başlar.

Borçların Varlık Şirketlerine Devretme

Banka, herhangi bir yöntemle borcunu tahsis edemez ise, kredi borcunu varlık şirketlerine ihale usulü satmaktadır. Varlık şirketine devredilen borçların alacaklısı, artık varlık şirketidir. Varlık şirketlerine devredilen borç, varlık şirketi tarafından tahsil edilir. Tashil işlemi yapılınca, banka ile aralarında yaptıkları anlaşma gereği belirli bir oranı kendi alır, geriye kalanı bankaya vererek borç kapanma işlemi yapılır.

 

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 8 Kasım 2017 - 11:13:43

Benzer Konular

Yukarı Çık