Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Kredi alındıktan sonraki ödeme süreci bankaların yakın takibindedir. Borçların ödenmesinde gecikme olmadığı takdirde bir sıkıntı yaşanmaz. Fakat ödemeler yapılmadığı veya çok geciktirildiği takdirde bankalar belirli yasal prosedürü izlerler. Bu prosedürler bazen mahkemelik olmaya kadar gidebilir. Peki bu süreç nasıl işler?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

En çok merak edilen sorular arasında bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu bulunuyor. Kredi borcu geciktirildiğinde ilk olarak alınan kredinin faiz oranına belirli bir miktar ekleme yapılarak gecikme faizi uygulaması yapılır. Gecikme faizinin yanında bankalar üst üste iki kredi ödemesi yapılmadığı durumda mevzuatta bulunan haklarını kullanarak müşterisinden kredi borcunun tamamını kapatması yönünde istekte bulunabiliyor.

Bu isteklere karşılık verilmediği takdirde ve borcun ödenmeme süresi 3 ayı bulduğunda banka borcun ödenmesi için müşteriyle tekrar iletişime geçiyor. Banka bu çabadan olumsuz sonuç aldığında ise yasal takip süreci başlatacaktır. Yasal takip sürecinde de müşteri ödeme yapmadığı durumlarda kara liste, icra, maaş kesintisi gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle kredi borcunun avukatlık olup olmama durumu müşterinin kendi elindedir.

Ne Yapmalıyım?

Yasal takip ve icra süreci kişiyi finansal anlamda çok olumsuz etkileyecektir. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişiler ise krediyi aldıkları bankalarla iletişime geçerek yasal takip süreci başlamadan çözüm arayışına girebilirler. Bankayla iletişime geçmek kişinin finansal anlamda zarar görmesini engelleyeceği gibi hukuki süreçlerle uğraşmadan çözüm bulmasını sağlayacaktır.

Bankaların kredi borcunu ödeyemeyen kişiler için sunduğu bazı olanaklar bulunur. Bunlar en çok kullanılanlar farklı borçları birleştirerek borç kapatma amaçlı başka bir kredi almak veya kredi borcunu yeniden yapılandırmaktır. Kredi borcunu yeniden yapılandırma sürecine uyum bankalar açısından son derece önemlidir. Yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse kişiler tekrardan yasal takip ve hukuki süreçlerle karşı karşıya kalabilir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 26 Ekim 2017 - 3:11:08

Benzer Konular

Yukarı Çık