Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Konut kredisi kullanımlarında, banka kredi bitine kadar, krediye konu olan evi kendi adına ipotek etmektedir. Bu ipotek, kredinin ödenmemesi gibi durumlarda bankanın teminatıdır. Kredi borcu kapanana kadar ipotek kaldırmamaktadır. Konut kredisi devam eden evin satışı ise borcu kapanmadan mümkün değildir.

Kredili Evin Satışı 

Kredi ödeme zorluklarından veya farklı ihtiyaçlardan dolayı kredili evin satışını yapmak için ilk önce, evin üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Üzerinde yani tapusunda ipotek bulunan evin satışını sadece, ipotek koyan kişi borcunu alamadığı zaman yapabilmektedir.

Kredili evin satışında, kalan kredi borcu, evin yeni alıcısından alınacak para ile kapatılabilmektedir. Kalan kredi borcunun ödemesi durumunda banka ipoteği kaldırır ve ev satış işlemleri yapılabilecek duruma gelir.

Kredili evi satın alacak kişi, evi başka bir bankadan konut kredisi ile alacak ise, bankalar arası yazışmalar ile kredi kullanılacak banka, satıcının kredi borcunu ödeyerek, ödediği tutarı alıcının kredi hesabına dahil eder. Kredi borcunun ödenmesi ile satıcının bankası tarıfından eve konulan ipotek kaldırılarak işlemler gerçekleşir. Kredili evi satın almak isteyen kişi, krediyi satıcının kredi borcu olan bankadan kullanmak isterse, konut kredisi devri mümkün olmadığı için yeni konut kredisi işlemleri yapılacaktır. Bu durumda evin ipoteği aynı banka üzerinde kalacak, fakat tapu yeni kredi sahibinin üzerine geçecektir.

Kredili Evin Satışında Gerçekleşen Masraflar

Banka ipotekli ev satışı yapılacak ise, konut kredisi kaptılarak banka ipoteği kaldırıması gerekmektedir. Banklar, konut kredisi kapatma işlemlerinde erken kapatma cezası uygulanmaktadır. Erken kapatma cezası oranları ise, kalan vade üzerinden hesaplanmaktadır. 36 aydan az kalan vadelerde kalan tutarın %1’i oranında, 36 aydan fazla vadesi olan kredinin kalan tutarı üzerinden %2 oranında erken  kapatma cezası hesaplanmaktadır.

 

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 3 Kasım 2017 - 5:21:30

Benzer Konular

Yukarı Çık