Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borçlarından Dolayı Banka Hesapları ile Maaş Hesabına Haciz Gelir mi?

Kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesinde yaşanan sıkıntılar, takibe düşmenize sebep olabilir. Ödenmeyen kredi borcundan dolayı maaş ve banka hesaplarına bloke konulması veya evinize haciz gelmesi durumları yaşanabilir. Kredi borcunuzu ödeyemez duruma geldiğinizde bu tarz problemleri yaşamamak için, kredi borcunuzun olduğu banka ile görüşerek borcunuzu yeniden yapılandırabilirsiniz. Yeniden yapılanan kredi borcu faiz tutarı biraz fazla olsa da, borç vadesi uzatıldığı için kredi taksit tutarı azalacağından, ödemeleri yapabilir hale gelerek takibe düşmenizi engelleyebilirsiniz.

Maaş Hesabına Bloke Konulması

Kamu çalışanıysanız, kredi kartı veya kredi borcunuzun tutarı kadar takibe düştüğünüzde, hukuk bürosu tarafından çalıştığınız kuruma bildirilerek, maaş hesabınıza yatan maaşınızın 1/3 ‘üne bloke konulmaktadır. Kredi borcunuz bu şekilde tahsil edilir. Özel sektör çalışanı olsanız da aynı işlemler uygulanmaktadır. Maaş hesabına bloke konulması çalıştığınız kuruma bildirildiğinden, özel sektör çalışanı iseniz hoş karşılanmayabilir ve işten çıkarılmanıza sebep olabilir.

Banka Hesaplarına Bloke Konulması

Kredi borcunuzdan dolayı, hukuk bürosu haciz işlemlerine başlamış ise ilk iş olarak farklı bir bankada bulunan vadeli veya vadesiz hesaplarınıza bloke koyacaktır. Hesaplarınızda para olduğu halde, borcunuzu ödemediğiniz görülür ve borç tahsilinin bu şekilde yapılması hükmü verilir.

Banka ve Maaş Hesabı Blokesinin Kaldırılması

Hacizin yani banka hesabına konulan blokenin kaldırılması, kredi borcunu ödemekle mümkündür. Banka hesabınıza konulan blokeyi kaldırmak için, banka hesabınızda borç tutarı kadar para var ise, bankaya talimat vererek borcun ödenmesini sağlayabilirsiniz. Başka bir yöntem ise, İcra Dairesi ile görüşmektir. İcra Dairesi ile borç miktarı üzerinden pazarlık yaparak, borç tutarını nakit veya taksitli ödenmesi konusunda anlaşmaya vardığınızda hesaplarınızda haczi kaldırabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2017 - 6:52:57

Benzer Konular

Yukarı Çık