Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Başvurusunda Ön Onay

İnternetten, SMS ile ya da telefon bankacılığı ile kredi başvurusu yapan vatandaşlar; başvurularının olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlandığını, bankadan gelen SMS ya da telefon ile öğrenir. Gelen mesajda banka, tüketiciye kredi ön onayının alındığını ya da başvurunun olumsuz değerlendirildiğini belirtir. Başvurunun ön onayı alındığında tüketici kredi başvurusunun olumlu değerlendirildiğini ve kredisini alabileceğini düşünür ancak bazı durumlarda bankalar geri dönüş yapmayabilir. Bu durumda da vatandaş, kredi başvurusunda ön onayın ne anlama geldiğini merak eder. Özellikle SMS ve internetten yapılan başvurularda; alınmak istenen kredi tutarı ve kaç ay vadede geri ödeneceği gibi bilgiler verilmediğinde; kişinin kredi sicili temiz olduğundan banka kredi ön onayı verebilir. Ancak bir sonraki aşamada alınmak istenen kredi tutarının belirtilmesi ile banka uygun görmediği durumlarda ön onayı verdiği başvuruları da olumsuz değerlendirebilir ve kredi başvurusunu reddedebilir. Hem ihtiyaç, hem konut hem de taşıt kredilerinde karşımıza çıkan kredi ön onayı, kısaca bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir.

Kredi Ön Onayı Alındıktan Sonra

Kredi verirken bankalar; tüketicinin almak istediği kredi tutarının aylık taksitinin hane halkının toplam gelirinin yarısından fazla olmamasına dikkat eder. Ayrıca evin kira olması, tüketicinin kredi kartının olması, ödemesi devam eden başka bir kredi borcunun olması gibi durumlarda da kredi başvurusunda ilk değerlendirme olumlu olsa ve ön onayı verilse bile, banka kredi vermeyebilir. Kredi ön onayından sonra değerlendirmenin ikinci aşamasına geçilmektedir. Ön onayın verilmesi neticesinde bir sonraki aşamaya geçilir ve bu aşamada da yukarıda da belirttiğimiz gibi alınacak kredi tutarı, kaç ay vadede geri ödenmek istediği gibi diğer kriterlere göre yeni bir değerlendirme daha yapılır. Bu değerlendirmeler sonucunda durumunuzun uygun bulunmaması durumunda, banka kredi ön onayı verip sonra onaylamayabiliyor. Bu, birçok vatandaşın karşılaştığı bir durumdur.

Kredi Onay Süreci

Günümüzde kredi başvuruları artık şubelerden değil; internet bankacılığı, sms bankacılığı, telefon bankacılığı gibi başvuru kanallarından yapılıyor. Bu başvurularda banka ile yüz yüze bir görüşme yapılmaz. Dolayısıyla birkaç farklı değerlendirme aşaması olur. Bu başvuru kanalları ile yapılan başvurularda genellikle T.C kimlik numarası bankanın SMS numarasına mesaj atılır. Kredi sicili temiz olan ve düzenli bir geliri olan tüketiciler; internetten ya da SMS ile kredi başvurusu yaptıklarında; ilk aşamayı geçerler ve banka kredi ön onayı verir. Ön onayı alınan başvurunun ardından; bu kez bankaya almak istediğiniz kredi miktarını iletirsiniz. Bu miktarın; kişinin durumuna göre belirlenen kredi üst limitinin üzerinde olması durumunda başvurunuzun ön onayı olsa bile, sonuç olumsuz olabilir. Konut kredisi ve taşıt kredilerinde de aynı durum geçerlidir. Konut kredisinde, ön değerlendirilmesi olumlu sonuçlanan başvuru için alınmak istenen ev banka ve ekspertiz tarafından incelenir ve krediye uygun olup olmadığına göre ikinci aşama olumlu ya da olumsuz değerlendirilmektedir. Dolayısıyla konut kredisi ön başvurunuzun alınmasının ardından; almak istediğiniz evin değerlendirilmesi sonucu olumsuz değerlendirme olursa, kredi ön onayı olsa bile sonuç olumsuz olabilir.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 30 Ocak 2017 - 9:37:39

Benzer Konular

Yukarı Çık