Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Başvurusu Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Kredi Başvurusu Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Belirli bir miktardaki satın alma gücünün belirli bir süre için ve geri alınmak üzere bir bedel karşılığı gerçek yada tüzel kişilere bankalar tarafından verilmesi işine kredi denir. Krediler güvencesine göre teminatsız ve teminatlı, kullanıcısına göre özel ve kamu, süresine göre uzun ve kısa, veriliş yerine göre üretim ve tüketim, kullanım alanına göre ticari, sanayi, ve tarım gibi çeşitlere ayrılır.

Bankalardan kredi alabilmek için kişilerin veya kuruluşların bazı kriterlere uygun olması gerekir. Bunların başında ise kredi notu gelir. Her bankanın müşterilerini belirli kriterler ile puanlamasına kredi notu denir. Bu not bankalara olan borç işlemlerinizde çok önemlidir. Borcunuzu geç ödediğiniz durumlarda kredi notu düşer. Kredi notu sorgulama araçları internette mevcuttur. Kişiler veya kurumlar kredi işlemlerinde kredi notu sorgulama araçlarını kullanarak kendilerine bankalardan kredi verilip verilmeyeceğini başvuru yapmadan önce öğrenebilir. Bireysel ihtiyaç kredileri, konut kredileri, tarım kredileri ve daha çok sayıda kredi çeşidi bankalarda mevcuttur. Kredi notu sorgulama araçlarında hesaplama yapıldıktan sonra kişiler kendi ihtiyaçlarına uygun olan krediyi seçip başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapmadan önce bir çok bankanın sitesinde bulunan kredi hesaplama araçları ile size ne kadar kredi çıkacağını da öğrenebilirsiniz. Kredi hesaplama araçları sayesinde hangi bankanın faiz oranının ne kardar olduğunu da öğrenmeniz mümkündür.

Kredi alırken dikkat edilmesi gereken bir çok unsur vardır. İlk olarak kredi hesaplama yöntemi ile alacağınız kredinin kaç ay vade ile geri ödeneceğine ve bu vadelerin sonunda ne kadar faiz ödeyeceğinize bakmanız gerekir. Bu sayede bütçenizi en az zorlayacak şekilde taksitlerinizi belirleyebilir, kredinizi buna göre alabilirsiniz. Unutmayın ki bir kredide yapacağınız gecikme gelecekteki bütün kredi notunuzu etkileyecektir. Bunun yaşanmaması için doğru hesaplamayı yapmanız gerekir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 1 Eylül 2014 - 5:51:24

Benzer Konular

Yukarı Çık