Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapılmalı?

Nakit ihtiyaçlarınız için banka kredisine başvurdunuz ama başvurunuz olumsuz mu sonuçlandı? O halde ilk yapmanız gereken kısa süre içinde tekrar tekrar başvuru yapmaktan vazgeçmek; bu, kredi notunuzu düşürmekten başka bir işe yaramaz. Bir bankaya yaptığınız kredi başvurusu reddedilirse, diğerleri de reddedilecektir. Dolayısıyla tekrar tekrar başvuru yapmanız kredi alma şansınızı arttırmaz. Peki, kredi başvurusu reddedilince neler yapılmalı? Yeni bir başvuru yapmadan önce nasıl bir yol izlemeli? Yeni kredi başvurusu için ne kadar beklemeli? Öncelikle kredi başvurusu neden reddedilir buna değinelim. Başlıca etkenler şunlardır;

  • düşük kredi notu,
  • belgelenebilir gelirin olmaması,
  • geçmiş kredi ödemeleri,
  • mevcut kredi borçları,
  • daha önce borcundan dolayı icralık olunması gibi durumlar başvurunuzun değerlendirilmesinde önemli etkenlerdir. Daha detaylı bilgi için kredi başvurusu neden reddedilir başlıklı şu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aslında yukarıda verdiğimiz etkenler, kredi başvurusunun reddedilmesinin ardından neler yapabileceğiniz hakkında fikir verebilir. Eğer başvurunuz olumsuz değerlendirildiyse, şu adımları uygulayabilirsiniz;

1)Kredi Notunuzu Yükseltin 

İlk iş olarak eğer bilmiyorsanız Findeks.com adresinden kredi notunuzu öğrenin. Kredi notunuz az riskli, orta riskli ya da yüksek riskli gruplarda ise yeni bir kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzu yükseltmeye başlayın. Bunun için neler yapabileceğiniz ile bilgileri yine sitemizde bulabilirsiniz.

2) Düzenli Bir Geliriniz Olsun 

Kredi başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesinin nedeni düzenli bir gelirinizin olmaması olabilir. Eğer çalışmıyorsanız; ipotekli kredi almak için başvurularınızı banka şubelerinden yapabilirsiniz. İnternetten ya da SMS ile yapılan başvurularda aylık net geliriniz kısmını boş bırakmak zorunda kalmak yerine, eşinizin maaş bordrosu, üzerinize kayıtlı ev ya da aracın tapusu ile bankaya gitmelisiniz.

3) Finansal Geçmiş Önemli 

Bir kredi başvurusu yaptığınızda en çok dikkat edilen noktalardan biri finansal geçmişinizdir. Özellikle son 5 yıllık dönemde borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmanız, icralık olmanız, düzensiz ve gecikmiş kredi ve kredi kartı borcu ödemeleri, kredi başvurusunun reddedilmesi ile sonuçlanabilir. Yeni bir başvuru yapmadan önce varsa mevcut kart borçlarınızın ödemesini 1 gün dahi geciktirmemeye ve dönem borcunun tamamını ödemeye özen gösterin.

4) Mevcut Borçlarınızı Azaltın 

Ödemekte olduğunuz bir kredi borcu varsa onu kapatmadan yeni bir başvuru yapmayın. Aynı şekilde kredi kartı borçlarınızın gelirinize oranla yüksek bir seviyede olması da kredi başvurularının değerlendirilmesini olumsuz etkileyebilir. O nedenle yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce mevcut borçlarınızı kapatmanızı ya da en azından önemli ölçüde azaltmanızı öneriyoruz.

5) Eksik Bilgi ve Belgenizin Olmadığından Emin Olun 

Banka şubelerinden ya da web’den yaptığınız kredi başvurusu sırasında eksik ya da yanlış bilgi vermediğinizden emin olun. Yukarıdaki tüm kriterlere uygun olmanıza rağmen eksik belge ya da yanlış bilgi nedeniyle başvurunuzun ardından “kredi başvurusu reddedildi” cevabı ile karşılaşabilirsiniz. Eksik bilgi ya da belge nedeniyle başvurunuzu riske atmak istemiyorsanız, başvurularınızı banka şubelerinden yapabilirsiniz.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 31 Ekim 2016 - 9:51:19

Benzer Konular

Yukarı Çık