Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Bankalara kredi başvurusunda bulunan birçok tüketicinin ortak sorunu; kredi başvurusunun reddedilmesi… Öncelikle başvurunuzun ardından ekranda “başvurunuz olumsuz değerlendirilmiş” bilgisini görmeniz bankanın size kendi düşüncesine göre verdiği bir karar değildir. Bankalar tüketicilere kredi vermek ister; çünkü onlar zaten bu yolla para kazanıyor. Ama kredi verebilmek için karşısında güvenilir bir tüketici ister. Bir arkadaşınızın sizden borç istediğini düşünün; daha önce hakkında aldığı borçları geri ödemediği ya da söz verdiği zamanda ödemediği gibi duyumlar aldığınız birine borç vermeye çekinir, muhtemelen “bende de yok” diyerek isteğini geri çevirirsiniz. İşte bankalarda da sistem bu şekilde çalışır. Size borç, yani kredi verebilmesi için size güvenebileceği özellikler ister. Peki, kredi başvurusu neden reddedilir?

Bankaların kredi vermek için bazı kriterleri vardır. Bu kriterlere uygun bir profile sahip olmanız halinde kredi başvurunuz olumlu sonuçlanır. Eğer başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa ve bunun nedenini merak ediyorsanız; nedeni şunlardan biri olabilir;

  • Düzenli bir gelirinizin olması, bankalara borcunuzu ödeyebileceğiniz konusunda güven verir. O nedenle 6 aydan uzun süredir aynı iş yerinde çalışıyor olmanız, kredi başvurusunda önemli bir kriterdir. Eğer çalışmıyorsanız ya da sigortanız bulunmuyorsa, kredi başvurunuz reddedilebilir.
  • Daha önce bankalarla aranızın nasıl olduğu, ileride yapacağınız başvurularda da karşınıza çıkar. Bugüne kadar hiç kredi kullanmamış olsanız bile, kredi kartı borçlarınızın ödemelerini geciktiriyorsanız bu da kredi başvurunuz değerlendirilirken eksi puandır ve reddedilen kredi başvurusu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Bankadan almak istediğiniz kredi miktarı gelirinizin çok üzerinde olabilir. Bu durumda başvuru yaptığınız banka, ödemelerde zorluk çekeceğiniz düşüncesi ile güven sorunu yaşar ve büyük ihtimalle kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilir. Ancak ipotek gösterebileceğiniz bir şeyler varsa, kredi başvurusu yaparken bunu da belirtmelisiniz.
  • Bir kredi kartı kullanıyor musunuz? Daha önce hiç kredi çekmemiş ya da kredi kartı kullanmamış bir tüketiciyseniz, yapacağınız ilk kredi başvurusu olumsuz değerlendirilebilir. Kredi kullanmadan önce bir kredi kartı alarak bankaların güvenini kazanabilirsiniz. Tabi ödemeleri düzenli yapmanız da çok önemli..
  • Aynı anda birden fazla bankaya başvuruda bulunmayın. Bu durum bankaların bilgilerinize ulaştığı ortak sistemde görünür ve bir arayış içinde olabileceğiniz ihtimali ile kredi başvurunuzu olumsuz etkileyebilir. Kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda yeni bir başvuru yapmak için birkaç ay beklemeniz sizin yararınıza olacaktır.
  • Mevcut bir kredi ödemeniz ya da kredi kartı borçlarınız varsa, bu durum başvurunuzu olumsuz etkileyebilir. O nedenle herhangi bir kredi başvurusunda bulunmadan önce; “kredi başvurum reddedildi” demek istemiyorsanız, mevcut kart ve kredi borçlarınızı kapatmalısınız.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2016 - 4:35:13

Benzer Konular

Yukarı Çık