Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır?

Nakit ihtiyacınız için ihtiyaç kredisi, ev almak için konut kredisi, yeni bir araba almak için taşıt kredisi başvurusu yaptınız ama başvurunuz olumsuz mu sonuçlandı? Kredi başvurusu yapan ve başvurusunun “şuanda size olumlu yanıt veremiyoruz” mesajı ile reddedildiğini öğrenen tüketici, özellikle de çalışıyor ve düzenli bir geliri varsa ya da daha önce bankalarla herhangi bir sorun yaşamadıysa bunun nedenini anlayamayabiliyor. Eğer siz de “kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır?” diye merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

1)Düşük Kredi Notu 

Kredi notu düşük olan vatandaşların yapacağı kredi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanır. Özellikle de kredi notunuz orta riskli ve çok riskli gruptaysa, düzenli bir geliriniz olsa bile, bankadan kredi alamayabilirsiniz. O nedenle her an banka kredisine ihtiyacınız olabileceğini ve kredi notunuz düşükse onu yükseltmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer kredi başvurunuz reddedildiyse, Findeks sitesinden kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirebilir ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak risk raporu da almayı unutmayın. Altı aylık bir dönem, kredi notunuzu yükseltmek için yeterli olabilir. Bununla ilgili neler yapabileceğinizi “kredi notu nasıl yükseltilir” başlıklı yazımızda öğrenebilirsiniz…

2) Gelir Durumu 

Yaptığınız kredi başvurusu ile gelir durumunuz doğrudan ilişkilidir. Düzenli bir gelir ve başvuru yaptığınız kredi tutarının kredi üst limitinizin üzerinde olmaması gerekir. Kredi başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da; kredinin aylık taksit tutarının hane halkının aylık gelirinin %50’sini geçmemesi gerekir. Ayrıca düzenli bir gelir ve bu gelirin belgelenebilir olması da kredi başvurusunda önemli etmenlerdir.

3) Kredi Sicili 

Son 5 yıllık finansal durumunuz, kredi sicilinizi belirler. Borçlarınızı düzensiz ve zamansız ödemenizden kaynaklı olarak KKB’nin kayıtlarında sürekli negatif bildirimler yer alıyorsa, kredi başvurunuz da olumsuz sonuçlanır. Kredi sicilinin bozuk olmasını bankalar tehdit olarak algılar ve sizi güvenilir banka müşterisi olarak görmez. Bu durumda da ya güvenilir banka müşterisi olarak gördüğü bir kefil talep ederek ya da üzerinize kayıtlı bir mülkü ipotek etmenizi ister. Eğer kredi başvurusu reddedildiyse, bizzat banka şubelerine kefil ya da ipotek gösterebileceğiniz ev ve araba ile giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

4) Mevcut Borç Durumu 

Kredi borcunuz olmasa bile, kredi kartı borçlarınız nedeniyle yapacağınız kredi başvurusu olumsuz değerlendirilebilir. O nedenle kredi başvurusu yapmadan önce, kredi kartı borçlarınızı kapatmalı ya da önemli ölçüde azaltmalısınız. Alacağınız kredinin aylık taksit ve kredi kartı limitinizin başvuru yaptığınız kredinin limitini aşıyorsa, yapacağınız başvuru reddedilebilir.

Bu dört temel madde, “kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır?” sorunuzun cevabıdır. Bunlara ek olarak; başka birinin borcuna kefil olmanız, yakın bir zamanda başka bir bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusu yapıp red almış olmanız, geçmiş dönemde borcunuzdan dolayı icralık olmanız, kredi kartı borçlarınızın asgari tutarını ödemeyi alışkanlık haline getirmeniz, gelirinize göre giderinizin fazla olması gibi etmenler de kredi başvurusunun reddedilmesinde rol oynayan faktörler arasındadır.

Kategori: Kredi Kullanma, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Aralık 2016 - 3:40:38

Benzer Konular

Yukarı Çık