Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Acil nakit ihtiyacı olan ve kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan hemen herkes “ne yapmalıyım?” sorusunu soruyor. Siz de herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptıysanız ve olumlu bir yanıt alamadıysanız, sonraki süreçte yapmanız gereken birkaç önemli şey var. Öncelikle, bankaların da yapılan kredi başvurularını onaylamak istediğini ve belli başlı kriterlere uygun olduğunuzda başvurularınızı olumlu sonuçlandıracaklarını unutmayın. Peki, kredi başvurusu reddedilince ne yapılmalı? Nasıl bir yol izlemeli? Bu noktada ilk olarak yapabileceğiniz şey, yeni bir başvuru yapmadan önce birkaç ay beklemektir. Birkaç saat, birkaç gün ya da birkaç hafta içinde birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmak bir işinize yaramayacağı gibi, kredi skorunuzu düşürebilir, daha da riskli bir gruba dahil olmanıza neden olabilir. O nedenle kredi başvurunuz reddedildiğinde yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce birkaç ay beklemenizi tavsiye ediyoruz.

“Kredi başvurum sürekli reddediliyor” diyorsanız yalnız değilsiniz. Türkiye’de binlerce tüketici bu dertten muzdarip. Kredi notunuzun düşük olması, sık sık kredi başvurusu yapıyor olmanız ya da düzenli bir gelirinizin olmaması; kredi başvurunuzun neden olumsuz sonuçlandığının cevabı olabilir. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda bankaların bu konuda ilk dikkat ettiği nokta geliriniz ve ne kadar süredir aynı yerde çalıştığınızdır. 6 aydan daha uzun süredir aynı işyerinde çalışıyorsanız( düzenli olarak sigorta priminiz yatıyorsa) gelirinize bağlı olarak yapacağınız kredi başvurusu yüksek ihtimalle olumlu değerlendirilecektir. Bu noktada kredi sicilinizin bozuk olmaması da oldukça önemli. Daha önce kredi ya da kredi kartı borcunuzdan dolayı icra takibine alındıysanız, ondan sonraki 5 yıllık süreçte bu durum kredi notunuzu olumsuz etkilemeye, dolayısıyla da kredi başvurularınızı etkilemeye devam eder. Bu nedenle kredi borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, borçları geciktirmek yerine yapılandırma yoluna giderek vadeyi uzatabilir, daha düşük taksitler ile kredi borcunuzu ödemeye devam edebilirsiniz.

  1. Yeni Bir Kredi Başvurusu İçin Bekleyin
  2. Düzenli Bir Gelir Sahibi Olun
  3. Mevcut Borçlarınızı Azaltın
  4. Banka Hesabınızda Para Bulundurun
  5. Banka Hesabınızı Kullanın
  6. Yastık Altındaki Birikiminizi Vadeli Hesaplara Yatırın
  7. Kredi Kartı Borçlarınızı Zamanında Ödeyin
  8. Kredi Kartı Borcunuzun Dönem Borcunun Tamamını Ödeyin

Saydığımız bu 8 madde, “kredi başvurum reddedildi, ne yapmalıyım?” diyen tüketiciler için hayati önem taşıyor. Kredi notunuz düşükse ya da yaptığınız kredi başvuruları olumsuz sonuçlanıyorsa ve bunun nedenini bilemiyorsanız, bu maddelerden hangisinin sizde eksik olduğunu bulabilir, düzeltme yoluna gidebilirsiniz. İlk iki maddeyi yukarıda da açıklamıştık. Diğer maddeler de en az onlar kadar önemli. Kredi başvurusu yaptığınız sırada kredi kartı borcunuzun fazla olmaması, ödemesinin gecikmiş olması da kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak; bankacılık işlemlerini düzenli olarak kullanan bir tüketicinin başvurusunun olumlu değerlendirilme şansı da yükselir. Dolayısıyla maaşınızı aldığınızda bunu banka hesabınıza yatırmanız ve harcamalarınızı bu hesaptan yapmanız da kredi notunuzu ve dolayısıyla da kredi başvurularınızı olumlu etkileyecektir. Kredi başvurunuz reddedildiğinde ne yapmanız gerektiği ile ilgili diğer bilgiler için şu yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 13 Aralık 2016 - 7:42:15

Benzer Konular

Yukarı Çık