Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Almak İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Bankalardan aldığınız kredili ürünler ve onların ödemelerini nasıl yaptığınız gibi finansal alışkanlıklarınız, kredi notu adı verilen bir puanlama sistemiyle derecelendirilir. Böylece borcuna sadık banka müşterileri daha yüksek bir skora sahip olurken, ödemelerini düzensiz yapan müşterilerin de notu düşüş gösterir. Kredi notu için üst limit 1900’dür. Eğer kullandığınız kredi kartları ve aldığınız kredilerin ödemelerini düzenli olarak günü gününe yapıyorsanız, kısacası borcunuza sadıksanız bu puanınız da yüksek olur. Ödemelerinizi gecikmeli yaptığınızda ise bu not düşüş gösterir. Kredi almak isteyen vatandaşlar için Türkiye ortalamasının üzerinde olmak oldukça önemli. 1450 olarak belirlenen Türkiye kredi puanı ortalaması, “iyi” bir skor olarak belirlenmiştir. Puanı 1450 ve üzeri olan tüketiciler için kredi başvurusu yaptıklarında olumlu yanıt almaları da kolaydır.

  • Çok İyi: 1900 ile 1700 puan aralığında olan tüketiciler, riski en az olan gruptadır.
  • İyi: 1500 ile 1699 puan aralığında olan tüketiciler, riski az olan, borcuna sadık müşteri grubunda yer alır.
  • Az Riskli: 1300 ile 1499 puan aralığında olan tüketiciler, riski biraz daha fazla olan ve geçmiş kredi ödemelerinde düzensizlikler olan gruptadır.
  • Orta Riskli: 800 ile 1299 puan aralığında olan tüketicilerin riski daha fazladır. Kullanılan kredi kartları ve geçmişte alınmış olan kredilerin ödemeleri düzensiz yapıldığında ve bu sık olduğunda risk de artar.
  • Çok Riskli: 0 ile 799 puan aralığında grup, riski en fazla olan gruptur. Geçmiş borçlarından dolayı icralık olan tüketicilerin kredi alması için kefil ya da teminat gerekmektedir. Bankanın  bu gruptaki tüketicilere kredi vermesi oldukça zordur.

Kredi notu düşüş gösterdikçe, kişinin kredi alması da zorlaşır. Finansal alışkanlıklarınızın  olumsuz olması, kredi sicilinize dolayısıyla da notunuza yansır. İlerleyen günlerde acil nakit ihtiyaçlarınız için, taşıt ya da konut sahibi olmak için banka kredilerine başvuru yaptığınızda, banka ilk olarak gelir belgenize ve kredi sicilinize bakmaktadır. Risk raporunuzda olumsuzluklar olması, banka tarafından riskli olarak görülür. Kefil şartı olmadan ya da teminat gerekmeden kredi alabilmeniz için kredi notunuzun en az 1300 olması gerekmektedir. 1300’ün altında olan bir puana sahip olduğunuzda ise kefil göstererek ya da ipotekli olarak banka kredisi alabilirsiniz. Çok riskli grupta yer alan tüketiciler için ise kredi almak çok daha zordur. Kefilinizin kredi notu yüksek olsa bile kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 7 Şubat 2017 - 2:13:14

Benzer Konular

Yukarı Çık