Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

Acil nakit ihtiyacınız mı var? Ev sahibi olmak mı istiyorsunuz? Hayalini kurduğunuz arabayı satın mı almak istiyorsunuz? Bu durumda banka kredisine ihtiyacınız olacak. Ancak her durumda bankalar kredi vermeyebiliyor. Kredi almak istiyor olsanız bile, kredi şartlarına uygun olmayabilirsiniz. Her şeyden önce bankalar, aldığınız kredinin taksitlerini her ay düzenli olarak ödeyebileceğinizden emin olmak ister. Bu durumda da kredi almak için gerekli kriterlere uygun olmanız gerekir. Yukarıda da söylediğimiz gibi; “bankalar, aldığınız kredinin ödemesini her ay düzenli yapabileceğinizi garanti altına almak ister”.  Yani düzenli ve net bir gelir ile temiz bir kredi sicili, kredi almak için oldukça önemlidir. Peki, kredi almak için şartlar nelerdir?

1) Düzenli ve Belgelenebilir Gelir 

Kredi başvurusu yaptığınızda, bankaların ilk baktığı şey gelir durumunuzdur. Uzun süredir sigortalı olarak çalışıyor olmanız ve gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız önemli bir kriterdir. Aynı iş yerinde 6 aydan daha uzun süredir çalışıyorsanız, kredi sicilinizde kara listeye alınma gibi önemli bir sorun yoksa ve almak istediğiniz kredi miktarı gelirinize oranla makul bir seviyedeyse, yapacağınız kredi başvuruları genellikle olumlu sonuçlanır.

2) Temiz Kredi Sicili

Kredi sicilinizde, özellikle son 5 yıllık finansal işlemleriniz oldukça önemlidir. Daha önce borçlarınızdan dolayı icralık olduysanız ya da birkaç dönem üst üste kredi ve kredi kartı borçlarınızın ödemesini geciktirdiyseniz, bu durum kredi sicilinize olumsuz yansır. Bu durumda kredi sicilinizin düzelmesi için 5 yıl kadar beklemeniz gerekecek. O nedenle bir kredi aldığınızda ya da kredi kartı kullanıyorsanız, ileride yeni bir kredi ve kredi kartı ihtiyacınız olduğunda sorun yaşamamak ve kredi sicilinizi temizlemek için 5 yıl uğraşmamak için ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Kredi başvurularında temiz kredi sicili oldukça önemlidir. Düzenli bir geliriniz olmasa bile, mevcut kredi kartınızı düzenli ödüyor olmanız ve önceden çektiğiniz kredileri düzenli bir şekilde ve zamanında ödemiş olmanız oldukça önemli.

3) Yaş Sınırı 

Kredi başvurusu yapabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda sigortalı çalışan ya da ailesinden kefil gösteren 18 yaşını doldurmamış bireyler de kredi alabilirler.

4) Mevcut Borçlarınız

Ödemekte olduğunuz bir konut ya da taşıt kredisi varken, yeni bir kredi için başvuru yaptığınızda, banka sizden kefil ya da ipotek talep edebilir. Ayrıca ödemesi devam eden kredinin taksitleri ile almak istediğiniz yeni kredinin taksitlerinin toplamı gelirinize oranla makul bir seviyede olmalı.

5) Haciz Kaydı 

Önceden yaşadığınız maddi sıkıntılar nedeniyle haciz kaydınızın olması ya da kredi borçlarınızdan dolayı icra takibine alınmış olmanız, kredi başvurunuzun olumlu değerlendirmesini oldukça zorlaştırır, hatta imkansız hale getirir diyebiliriz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 20 Aralık 2016 - 10:38:03

Benzer Konular

Yukarı Çık