Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Alabilmek için Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Kredi çekme isteminiz ya da kredi kartı başvurunuz sırasında ilgili banka sizden bir çok şart talep etmektedir. Bankaların sizde aradığı koşullardan birisi de kredi puan tablosu yani diğer adı ile kredi notunuz olmaktadır.

kredi-notu.jpg

Kredi Notu Nedir?

Kredi kartı kullanımlarınızda, ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi bireysel kredi ve banka işlemleriniz sonucunda bu hesap hareketleriniz bir araya getirilerek toplanır ve analiz edilir. Bu analizler sonucunda ödeme düzenleriniz, ödeme tutarlarınız göz önünde bulundurulur ve analiz sonucunda puanlama sistemi ile meydana getirilen banka puanınıza da “Kredi notu” adı verilmektedir.

Kredi Botu Kredi Çekerken Etkili Olur mu?

Hemen hemen her banka kredi için başvuru yapan müşterilerinin bir çok şartı ile birlikte mutlaka kredi notuna da bakmaktadır. Dolayısıyla da kredi çekmek istiyorsanız ya da kredi kartı başvurusu yapacaksanız bankanız size kredi notuna göre kredi hesaplama işlemi yapacaktır.

kredi-notu-ne-zaman-yenilenir.jpg

Temiz Bir Banka Sicili İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Bankalar ile yapacağınız tüm işlemlerde kredi notu büyük bir etkileyici faktör olmaktadır. Bu nedenle de öncelikle banka ödemelerinizde düzenli olmanız ve aksaklığa meyil vermemeniz kredi notunuzun düşmemesi için son derece önemli olmaktadır.

Türkiye’de tüm bankalar ortak olarak Kredi Kayıt Bürosu kurumunu kurmuştur. Bu kurum bankalar ile olan tüm geçmişi otomatik olarak sistemlerden alır ve kaydeder ve bu verileri kullanarak da sizin kredi notunuzun analizini yapar. Bu analiz sonucunda Kredi Kayıt Bürosu 1 ile 1900 puan arasında size bir kredi notu vermektedir. Bu kapsamda kredi notu kaç olmalı 2017 yılının en çok sorulan sorularından birisidir. Eğer kredi notunuz en az 1500 ise korkulacak bir durum yoktur. Çünkü bankalara göre 1500 kredi notu olan bir müşteri “iyi” olarak ifade edilen müşteri kesimi olmaktadır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 19 Ekim 2017 - 5:29:48

Benzer Konular

Yukarı Çık