Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KOSGEB Nedir? KOSGEB Destek Kredisi Başvuru Şartları

KOSGEB NEDİR?

Kosgeb’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Açılımından da anlaşılacağı üzere Kosgeb küçük ölçekli işletmeler için bir destek niteliğindedir. Kendine ait bir iş yeri olmasını pek çok kişi istemektedir. Fakat bazı durumlarda bir işe atılabilmek için sadece düşünmek yetmez. Bir işe atılmak için maddi bir gelirde olması gerekmektedir. Kendi işinizi kurma gibi bir düşünceniz var ise öncelikle bu iş ile ilgili araştırmalar yapmalısınız. Kosgeb destekleri adı altında yeni bir işe sahip olmak isteyen böylece hem kendine olduğu kadar hem de ülke ekonomisine destek verecek olan kişilere devlet kredi imkanı sağlamaktadır.

Kosgeb’in amacı yeni işletmelere destek vererek ülke ekonomisine katkıda bulunma imkanı sağlamaktır. Girişimcilik ruhu taşıyan kişileri cesaretlendiren Kosgeb kişilere hem maddi hem de eğitimsel açıdan destek sağlamaktadır. Ayrıca bu imkan ile ülke ekonomisine de kişiler ve şirketler üzerinden dolaylı olarak katkı yapılmaktadır.

Sizlerde girişimcilik alanında ilerlemek istiyorsanız öncelikle Kosgeb’in resmi web sitesine kayıt yaptırmalısınız. Sizden Kobi Beyannamesi istenecektir. Böylece işletmenizin Kobi niteliği taşıyıp taşımadığı belirlenecektir. Gönderdiğini beyannameler Kosgeb’de çalışan uzman kişiler tarafından kontrol edilmektedir. Kosgeb de uzman kişilerden yapmak istediğiniz iş ile ilgili yüz yüze bilgi almanız da mümkündür.

Kosgeb’ten faydalanmanız için bir takım eğitimleri alarak belirli belgelere de sahip olmanız gerekmektedir. Kosgeb sizlere iş kurma danışmanlığı eğitimi vermektedir. Bunun yanı sıra uygulamalı eğitimler de mevcuttur. Bu eğitimlerden en az birine sahip olmanız gerekmektedir.

Kosgeb size girişimci desteği kredisi imkanı sunmaktadır. Bu imkandan yararlanabilmek için öncelikle yapmanız gereken bir takıp işlemler vardır. Öncelikle Kosgeb Girişimcilik Kursu ile Girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Sertifika bir şirket kurmanız için gerekli olan belgedir. Daha sonra şirket kurmak için detaylı belgeleri toplamanız gerekmektedir. Dilerseniz ortak olarak da şirket kurabilirsiniz. Ortaklı şirket kurmanın da Kosgeb’te bazı şartları bulunmaktadır. Buna göre ortak olduğunuz şirkette size ait en az %30 civarında bir hisseye sahip olmanız gerekmektedir.

Kosgeb kadın girişimcileri artırmak isteyen bir amaç taşımaktadır. Buna göre Kosgeb bünyesinde kadın girişimcilere %70 destek verilmektedir. Bu girişimcilik desteği erkekler için %60’dır. Bir şirket kurduktan sonra şirket giderleri için faturalarınızı özenli bir şekilde saklamanız önemlidir. Kosgeb faturalarınız üzerinden destek oranı belirlemektedir. Şirket üzerine aldığınız herhangi bir malı 3 yıl olmak şartı ile satamamaktasınız.

Kosgeb Başvuru

Kosgeb bünyesinde farklı destek imkanları bulunmaktadır. Örneğin Ar-ge, Kobi destek programı, genel destek programı, kredi-faiz desteği, Laboratuvar desteği gibi birbirinden farklı destek imkanları mevcuttur. Kosgeb özellikle genç girişimcilere desteğini vermektedir. Kosgeb ile ilgili eğitimler hakkında üniversitelerde seminerler düzenlenebilmektedir. Üniversite bünyesinde bu seminerlere katılarak Girişimcilik programları hakkında destek alabilirsiniz. Kendi işinizi yapmak, ticarete atılmak gibi planlarınız var ise Kosgeb uzmanlarından bir an önce yardım almanız gerekmektedir.

Kategori: KOSGEB
Yazar: Tarih: 23 Eylül 2016 - 4:41:57

Benzer Konular

Yukarı Çık