Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KOSGEB Nedir, KOSGEB Başvuru Şartları

KOSGEB Nedir

Kosgeb, yeni iş yeri açmak isteyen, kendi işletmesi ile kazanç elde etmek isteyen girişimcilere yaşadıkları nakit sıkıntıları durumunda nakit ihtiyaçlarını karşılayan ve girişimcileri destekleyen bir devlet kuruluşudur. Devlet, yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilerin umut ışığı olarak Kosgeb kurumunu kurmuştur. Devlet yeni bir iş yeri açmak isteyen ya da mevcut iş yerini büyütmek isteyen girişimcilere kredi yolu ile destek vermektedir. Kosgeb ile kredili iş yeri açmanın en büyük avantajı çekilen kredinin geri ödemesi konusunda yok denecek kadar az bir faiz vardır. Hatta belli meblağlarda devlet karşılıksız kredi imkanı sağlamaktadır.

Kosgeb Kredi Başvuru Şartları

Kosgeb üzerinden kredi kullanabilmek için kredi kullanmak isteyen kişilerin açacakları iş yerleri için bir projeleri olması gerekmektedir. Ya da mevcut yerinin genişletilmesi konusunda gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bunlar olmadan Kosgeb’den kredi almak mümkün değildir. Öncelikle kredi çekmek isteyen kişilerin projesi ya da kendisine ait bir işletmenin olması gerekmektedir. Ayrıca proje kişiye aitse bu proje için tescil belgesi gereklidir.

Kosgeb başvuru şartları uygun olan kişiler, projeleri ile ilgili öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimleri almaları gerekmektedir. Bu eğitimin süresi toplamda 60 saattir. Eğitim süresi yaklaşık olarak 1. 5 ay sürmektedir. Ve eğitimler Kosgeb tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Kosgeb için uygulamalı eğitim başvuru formunu Kosgeb’in resmi internet sitesinden elde edilebileceği gibi Kosgeb şubelerinden de temin edilebilmektedir.

Kosgeb başvurusu öncesi kişiler işletme ile ilgili projelerini detaylı olarak belirlemeleri gerekmektedir. Bu planların yazılı hatta şematik veriler ışığında yapılması Kosgeb görevlileri tarafından daha kolay incelenecektir. İş yerinin krokisi, hangi amaç ile işletmenin açılacağı, verilecek olan hizmetin türü, kaç personel çalıştırılacağı gibi konuların detaylı bir şekilde planlanması ile birlikte projelendirilmesi gerekmektedir.

Kosgeb başvuru formaları ve projeler tamamlandıktan sonra Kosgeb tarafından başvuru süreci olarak belirtilen süreçte gerekli incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemeler hem evrak üzerinden hem de açılacak olan iş yerinin fiziki ortamını kontrol etmek amacıyla fiziki kontrol süreci de olmaktadır. Bu incelemeler neticesinde iş yerinin açılacağı mekan yerinde kontrol edilerek standartlara uygun olup olmadığı belirlenir. Eksiklikler varsa bu eksikliklerin giderilmesi için gerekli süre verilir. Mevcut eksiklikler giderildikten sonra başvuru ile ilgili gerekli evraklar Kosgeb veri tabanına kaydedilir. Kaydetme işlemi sona erdikten sonra yapılacak son bir inceleme süreci başlamaktadır. Bu süreç içerisinde yapılacak olan incelemenin neticesinde iş yeri açmak isteyen kişilerin başvuruları hakkında olumlu ya da olumsuz bir cevap almaları sağlanmaktadır. Eğer ki inceleme neticesinde olumlu bir sonuç çıkmışsa belirlenen kredi tutarı belli bir süre sonra kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Sonuç olumsuz çıkmışsa olumsuzlukların nedenleri başvuru sahiplerine bildirilir. Bu kişileri olumsuzlukları giderebildikleri takdirde yeniden başvuru yapma hakkına sahiptirler.

Kategori: KOSGEB, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 27 Eylül 2016 - 5:00:59

Benzer Konular

Yukarı Çık