Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kosgeb Kredileri

KOSGEB nedir? KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. İsim açılımından da anlaşılacağı gibi, tüm yeni girişimci, küçük ve orta ölçekli firmalara kurulumundan, gelişimine kadar her alanda destek sağlayan bir kurumdur. KOSGEB proje destekleyen bir kurum olarak bilinmektedir. Öyle olmasının yanı sıra, devlet kurumu olarak da bir projedir. Amaç; ülkede sektör çeşitliği sağlarken, bir taraftan da iş kolu istihdamı sağlanarak, işsizlik oranının düşürülmesi hedeflenir. Genel olarak kurumun verdiği hizmetler bu şekilde özetlenebilir, ancak; KOSGEB bu açıklamadan çok daha fazla alanda şirketlere destek vermektedir. Hem maddi, hem de bilgi desteği ile de, işletmeler ile ilgili aklınıza takılabilecek her konuda kurumdan destek alabilirsiniz.

kosgeb kredi danışmanlığı

KOSGEB kredi hakkında önce öğrenin

KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?

KOSGEB Destekleri başlıca şu şekilde sıralanabilirler;

 • Kobi Proje Destek Programı,
 • Tematik Proje Destek Programı,
 • İş Birliği Güç Birliği Destek Programı,
 • AR-GE, Inovasyon ve Endüstriyel Destek,
 • Uygulama Destek Programı,
 • Genel Destek Programı,
 • Girişimcilik Destek Programı,
 • Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı,
 • Kredi Faiz Desteği,
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı,
 • Laboratuvar Hizmetleri, olarak sıralanabilir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz programlar  arasında hangisi size en çok uyuyorsa, başvurunuzu o yönde yapmanızda fayda var. Bu programlar arasında ise en çok bilineni elbette ki Girişimcilik Destek Programı.

Girişimcilik Destek Programı sayesinde, çevrenizde iş yeri açarak, kendi işinin patronu olan pek çok kişiyi duymuşsunuzdur. Geçtiğimiz yıllarda, bu programdan yaralanarak iş yeri açan kişi sayısı oldukça fazla. Fakat, bu iş yerlerinin hızla iflas ederek kapanması nedeni ile, bu konuda çok daha katı şartlar getirildi. Bunun nedeni, sadece eğitimleri katılıp, başarılı olanların, şirketlerinin mevcut durumlarında, bu bilgilerin hiçbirini kullanmamasından kaynaklı, şirketlerini zor duruma sokması. Bu yüzden eğitimler, sınavlar ve mülakatlar çok daha sıkı bir denetim içerisinde gerçekleştiriliyor.

Kosgeb eğitimleri

KOSGEB Girişimci Eğitim Programı

KOSGEB EĞİTİM PROGRAMI

KOSGEB eğitimlerinde neler anlatılıyor? KOSGEB eğitimleri içerisinde, küçük, orta ya da büyük bir işletme olmasına bakılmaksızın, bir işletme sahibinin bilgi sahibi olması gereken her konu yer alır. Şirketleri uyması gereken kurallar, fizibilite çalışmaları, kalkınma projeleri, maliyet hesaplamaları, personel idaresi, personel özlük hakları gibi aklınıza gelebilecek her konuda eğitim verilir. Bu eğitimler sonrasında da, yeterli bilgiye sahip olup olmadığınıza dair bir yazılı sınava tabi tutuluyorsunuz. Buraya kadar sadece size sunulan hizmeti alıp almadığınız değerlendiriliyor. Başarılı olamadığınız takdirde ise, eksik kaldığınız konular hakkında yeniden derslere girmeniz talep ediliyor. Bu elbette ki KOSGEB’den destek almaya devam edip etmeyeceğinize bağlı olarak sizin tercihinize kalıyor. Eğer bu eğitimlerin sonunda, sınavdan başarılı bir sonuç alırsanız, projenizi sunarak, mülakat yapabilme imkanı sunuluyor. Mülakatta başarılı olduğunuz takdirde de KOSGEB Destek Kredisi almaya hak kazanmış oluyorsunuz.

KOSGEB KREDİ ALANLAR- YORUM-GÖRÜŞ-ŞİKAYET

KOSGEB alanların yorumları

KOSGEB alanların yorumları

KOSGEB kredi alanların yorumları ne şekilde oluyor? KOSGEB, her talep edene bilindiği gibi kredi ya da maddi destek vermiyor. Aynı şekilde, her başvuru için de kaynaklarını kullanarak istihdam sağlamıyor. KOSGEB’den destek almak isteyenlere öncelikle, alacakları desteği nasıl kullanacakalarına dair eğitimler veriliyor. KOSGEB krediniz onaylanmasa bile, aldığınız eğitimler sayesinde, çok başarılı bir işletmeci olabilirsiniz. Üstelik, işletmeniz ile ilgili aklınıza takılan her sorunda da, deneyimli çalışanlarından giderek ya da telefonla arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. KOSGEB kredi alanların yorumları içerisinde, mutlaka “fırsatı kaçırmayın” cümlesine de rastalayacağınız oldukça aşikar.

KOSGEB HİBE KREDİ VERİLEN SEKTÖRLER

kosgeb desteği verilen sektörler

KOSGEB Desteği Verilen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB kredisi almak için hangi sektör ve alanda iş kurmalıyım? Aslına bakarsanız, eğer bu doruyu, KOSGEB eğitimleri ya da mülakatları sırasında, yetkililere sorarsanız, KOSGEB krediniz büyük oranda onaylanmayacaktır. Çünkü kurum, kendine güvenen, yapılan yatırımları boşa çıkarmayacak kişilerin şirket sahibi olması yönünde bir çalışma yapıyor. Yani kurumdan destek almak istediğinizde, öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bunun yanı sıra, yine de bu konuda fikir arayışı içerisindeyseniz ve ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız, franchise veren şirketler ile ilgili kısa bir araştırma yapmanızı önerebiliriz. Bayilik veren firmalar yeni işletme sahipleri için pek çok avantajı da beraberinde getiriyorlar. Örneğin, tanınmış bir marka olması potansiyel müşteriniz olması anlamına gelir, bunun yanı sıra çok daha rahat personel bulabilirsiniz, mağaza düzeni, firma eğitimleri, ürün bilgisi eğitimleri gibi pek çok konuda da isim hakkını satın alacağınız markadan destek görebilirsiniz. Bir nevi hazır getirisi olan şirket gibi de düşünebilirsiniz.

KOSGEB KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır? Öncelikle ne için kredi talep ettiğinize göre bu başvurular şekillenmektedir. Örneğin, şirket açmak için ayrı, ürün – cihaz almak için ayrı, yurtdışına açılabilmek için ayrı başvurular yapmanız gerekir. Şirket açmak için KOSGEB kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız, öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi KOSGEB eğitimlerine, sınavlarına ve mülakatlarına katılıp, başarılı olmanız gerekir.

Kosgeb Başvuru için Şartlar

Kredinizi sadece bu şekilde alabilirsiniz. Ürün – cihaz almak ya da yurtdışına açılmak için destek talebinde bulunuyor iseniz, şirketinizin yasallığını, mali değerlerini sunmanız gerekir. Kısacası şirketler için kredi talebi yapıldığında, şirketin buna hazır olduğunun kanıtlanması istenir. Başvuru için bireysel olarak ya da internet üzerinden KOSGEB resmi internet sayfasından destek alabilirsiniz.

Kosgeb Başvuru için Gerekli Belgeler

Başvurularda, başvuru formunun yanı sıra çeşitli evraklar da talep edilmektedir. KOSGEB başvurusu için gerekli evraklar başvuru yapacağınız destek programının içeriğine göre değişmektedir. Başvuru formu ve bilgilendirme için gittiğinizde, konu ile ilgili yetkili kişiler size ayrıntılı bilgi verecektir. Ön bilgilendirme için KOSGEB internet sayfasını da inceleyebilirsiniz.

Kategori: KOSGEB, Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 1 Ocak 2016 - 7:52:31

Benzer Konular

Yukarı Çık