Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KOSGEB Girişimci Hibe Desteği

Günümüz Türkiye’ sinde iktidarın yeniden sağlanması ile birlikte birçok işletmeci yatırım için kolları sıvadı. İşletmesini büyütmek isteyen küçük ve orta ölçekli girişimcilerin 1990 yılından beri yanında olan kamu kuruluşu KOSGEB yeni fikirleri olan kobilerden desteğini esirgemiyor.

Kobi Türkiye’ de ki şirketlerin en büyük kısmını oluşturur, KOBİ kelimesinin açılımı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler demektir. KOBİ sınıfına girebilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Kobiler Mikro ölçekli, orta ölçekli ve küçük ölçekli olarak kendi içerisinde ayrılır. Mikro ölçekli kobiler, çalışan sayısı 10’dan az ve yıllık bilanço toplamı 1 Milyon TL’den daha az olan şirketlerdir, Küçük ölçekli Kobiler, çalışan sayısı 50’den az ve yıllık bilanço toplamı 8 milyon TL altında olan şirketlerdir. Orta ölçekli Kobi, çalışan sayısı 250’den az ve yıllık bilanço toplamı 40 milyon TL altında olan şirketlerdir.

KOSGEB KREDİLERİ

Ülkemizde Kobilerin birbirleri olan rekabeti ülkenin kalkınması ille doğru orantılıdır. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de özel sektördeki rekabeti arttırmak ve gelişmeyi canlandırmak adına destek programı olan KOSGEB kamu kuruluşunu hayata geçirmiştir.

Kosgeb Hibe Kredisi

Kosgeb Hibe Kredisi

KOSGEB Kobi hibe desteği ile yeni fikirleri olan ve büyümek isteyen işletmelere oldukça fazla yarar sağlıyor. Hibe desteği ile fikirleri olan ancak sermayesi olmayan işletmelerin büyümesini ve ülkeye katkı sağlamasını amaçlayan programın proje üst limiti 100 bin TL olarak belirlenmiş. Bu miktarın 30 bin TL’si hibe 70 bin TL’ si hibe olarak veriliyor.

Bu hibe ile amaçlanan ülkenin kalkınması, fikri olan girişimciye sermaye sağlanması, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasıdır. KOSGEB girişimci desteği alabilmek için uygulamalı girişimci eğitimi almak gerekiyor. Eğitim için her hangi bir ücret talep edilmezken 70 saat boyunca girişimcilik, iş planı hazırlama, atölye eğitimleri gibi eğitimler düzenlenir.

KOSGEB DESTEKLERİ

Eğitimi tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan eğitimciler yeni projelerini hazırlamalı ve sunmalıdır. Projeniz kabul edilirse 30 bin TL geri ödemesiz 70 bin TL ‘ de kredi olmak üzere desteğinizi alabilirsiniz.

Kategori: KOSGEB
Yazar: Tarih: 11 Ocak 2016 - 11:17:14

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Emek dedi ki:

    Bu eğitim nerede veriliyor hangi is kolları için kosgeb kredisi veriliyor ben bu eğitimi almak ve girişim de bulunmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim izlemem gereken yol nedir?

Yukarı Çık