Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kosgeb Destekleri ve Başvuru Formu

KOSGEB

Kosgeb, küçük ve orta dereceli esnafa yardım projesidir. Hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda olan insanlar bir yere girip çalışmak yerine kendi işini yapmayı düşünebilirler. Bunun için yapılacak iş belirlenir ve yapılması planlanan programlar hazırlanır. Bunların yanı sıra işin oluşumunu sağlamada en önemli kısım işin maddi boyutudur. Çünkü plan program hazırlansa da maddi boyut düşünülmeden olmaz. Bu sebeple devlet yeni girişimde bulanacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak girişimcileri desteklemek adına karşılıklı ve ya karşılıksız ödenek sağlar.

Böylece ülkede girişimci sayısı ve ülkedeki kalkınmanın geliştirilmesi amaçlanır. Bir nevi girişimci destekleme kurumudur kosgeb. Girişimcilerin uygun maddeleri sağladığında devletin çıkacak ödemelerin bir kısmı için verdiği paraya hibe denir bunun kosgeb tarafından yapılması ise kosgeb hibesidir. Böylece hem ülkeyi kalkındırmada hem de kişinin kendi geçimini sağlamada kosgeb kurumu girişimcinin yanında olur.1990 yılından beri hizmet veren bu kuruluş girişimciyi desteklerken bir yandan da Kobilerin rekabet düzeyini arttırmak onların ihracatını geliştirmek ve aynı zamanda Kobilerin AR-GE birimlerinin oluşmasına da yardımcı olur. Yani kurumlaşmayı sağlar.

Kosgeb’ten ve bankaların vermiş olduğu uygun kredilerden yararlanmak adına kişinin yapması gereken ilk şey işletmenin var olmasıdır. Yani bu kredileri almak için müracaat edecek kişinin adına bir iş yerinin olması gerekir. Çünkü iş yeri açılmadan başvuru yapıldığında çoğu zaman bu krediler verilememektedir. Kosgeb’in verdiği desteklere bakacak olursak kobi proje destek programı kredi faiz desteği, iş ve güç birliği programı AR-GE programı gibi destek programları bulunur.

Kosgeb Kredileri Nasıl Alınır?

Kosgeb’ten faydalanmak isteyenlerin yerine getirmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

  •  Bu kuruma ait girişimcilik sertifikası alınmalıdır. Bu sertifika alınmadan kurulan kuruluşlar desteklenmez.
  •  Ortaklı olarak kurulan şirketlerde kredi talebinde bulunan kişinin hisse payının en az %30 olması gerekir.
  •  Erkek girişimcilere verilen destek payı %60 iken kadın girişimcilere verilen destek erkeklere verilenden % 10 fazladır. (yani verilen destek %70’dir.)
  •  Şirket için yapılan her harcamanın gider olarak tespit edilmesi ve bunların faturalanması gerekir. Kosgeb bu giderler üzerinden KDV hariç olarak yaptığı incelemeler sonucu iki ya da üç ay içerisinde destek verilir.
  •  Şirkete alınan demirbaşların üç yıl boyunca satışı yapılamaz.

 

 Kosgeb’ten faydalanabilecek olanlar:

  • Kurumun üniversitelerde açmış olduğu genç katılımcı programlarına katılıp belge alanlar
  • Kurumun sağladığı eğitim desteğini alanlar
  • İŞGEM bünyesinde bulunan girişimcilerden bir yıl içinde işletme açanlardır.

Kosgeb Destekleri ve Başvuru Formu

Kosgeb Başvuru Formu

Kosgeb’in kendi sitesine girdikten sonra yapılacak bir kaç adımla temin edilebilir. Öncelikli olarak yapılması gerekenler siteye girince kurum veri tabanına kayıt yapılmalıdır. Bu kaydı kurumun sitesindeki ilk kayıt linkinin altına bulabilirsiniz. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra kobi beyannamesini doldurulması gerekir. Bunun yapılmasının sebebi ise işletmenin kobi düzeyinde olup olmadığını belirlemektir. Daha sonra bu beyanname kontrolü sağlanır. Uzmanların beyannameyi onaylamasıyla artık destek kapsamındaki programlara başvuru ile kosgeb başvurusu tamamlanmış olur. Uzmanlarla yapılan görüşme sonucunda uygun destek planına başvuru gerçekleştirilir.

Kategori: KOSGEB
Yazar: Tarih: 17 Eylül 2016 - 12:53:18

Benzer Konular

Yukarı Çık