Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kosgeb Destekleri

KOSGEB nedir? KOSGEB; kelime açılımı olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Açılımından da anlaşıldığı gibi, devlet tarafından yeni girişimcilerin desteklenmesi, orta ölçekli işletmelerinin işletmelerini büyütmesi gibi pek çok konuda destek sağlayan bir kurumdur. Kurumun asıl hedefi, yeni girişimciler bulmak ve mevcut girişimcilerin büyüyerek, yeni iş kolları istihdam etmektir. Elbette ki verilen hizmetlerin tamamı düşünüldüğü takdirde, bu açılım biraz eksik kalmaktadır. Sundukları hizmet sayesinde, ülke genelinde oldukça fazla gelişim sağlanmıştır.

KOSGEB’in açılımını kısa özetinden sonra, verdikleri hizmetler ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri yazımızın içerisinde bulabilirsiniz. Bu bilgilerin ışında verdikleri hizmetin kapsamı çok daha rahat anlaşılır olacaktır.

KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB kendi bünyesinde, proje destekleme kurumu olsa da, asıl olarak amaçları doğrultusunda kendisi de bir yapılandırma projesidir. KOSGEB’e nasıl üye olunur? KOSGEB büyük şehirler başta olmak üzere, pek çok ilde şubeleri bulunan bir kurumdur. Başvuruları da çeşitli kanallar ile yapılabilmektedir. Bireysel başvuru ise, bu uygulamaların başında gelir. Bunun dışında, gelişen teknolojiler sayesinde internet üzerinden de başvuru imkanı bulunmaktadır. Fakat, bu başvurular her sunulan KOSGEB destekleri için bu başvurular internet üzerinden http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx  yapılmaktadır. Bazı bölümler için, bireysel olarak başvuru şarttır. Bireysel olarak yapılan başvurularda, çeşitli evraklar istenir. Bu evraklar destek almak istediğiniz bölüme, bölümün kapsamına göre değişim sağlayabilir. Örneğin, yeni bir iş kurmak için başvuru yapacaksanız daha basit evraklar ile başvuru yapmanız yeterli olacakken, şirketinizi büyültmek, yurtdışına açılmak için destek almak istediğiniz bölümlere yapacağınız başvurularda çok daha kapsamlı ve ayrıntılı evrak götürmeniz gerekebilir. Bu yüzden, KOSGEB başvurusu için gerekli evraklar için, başvuru yapmayı planladığınız alanda, resmi internet sayfalarını inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Ancak, genel olarak KOSGEB başvurusu için gerekli evraklar (iş yeri açma için) şöyle sıralanabilir;

 • Kimlik fotokopisi,
 • İkametgah,
 • Fotoğraf,
 • Sabıka kaydı (gerekli görüldüğünde),
 • Engellilik raporu (varsa),
 • Başvuru formu, bu belgeler bireysel, iş yeri açma destek kredisi için genel olarak gerekli görülen evraklardır. Başvuru formu içerisinde istenilen bilgilerin çoğunluğu yer alsa da, istenilen durumlarda diğer belgelere de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Mevcut iş yeriniz için destek almak istediğinizde, şirketinize ait bazı resmi evrakları da başvurunuzda beyan etmeniz gerekir. Genel olarak istenilen evrakları da şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Belgelendirme sayısı,
 • Marka tescil belgesi,
 • Mülkiyet belgesi,
 • Mali veriler,
 • Yıllık elektrik tüketim maliyeti,
 • Yıllık ortalam çalışan sayısı gibi belgelendirmeler yapılabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi istenilecek olan bu evraklar, KOSGEB’den destek almak istediğiniz alana göre değişim gösterebilmektedir. Ayrıntılı bilgiyi, bireysel başvuru için gittiğinizde öğrenebilirsiniz.

KOSGEB RESİMLİ BAŞVURU FORMU DOLDURMA

kosgeb kayıt

 

 

 

kosgeb kayıt

KOSGEB başvurusu nasıl yapılır? KOSGEB başvurusu yapmak istiyorsanız, öncelikle daha öncesinde kurumdan destek aldıysanız, bu desteğin süresinin dolmuş olması gerekir. Bunun dışında şirketler için gerekli koşulların başında konuna uygunluk gelir. Yasal bir şirket açmayı ya da işletmeyi düşünüyor olmanız gerekir. Asıl olarak, ne yapacağınızı bilmez halde değil, mevcut bir çalışma planınız olması gerekir. Elbette ki son olarak bahsettiğimiz şey, başvurma koşulu değil, KOSGEB’den destek alabilme koşulu olarak da değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra, KOSGEB her ne kadar geri ödemeli ve hibe kredileri de sunan bir kurum olsa da, bir iş yeri açabilmeniz ve destek alabilmeniz için ya da şirketinizi geliştirebilmeniz için, mevcutta belli bir miktar sermayeniz de olması gerekir. Geçmiş yıllarda, direk kurumdan aldığınız kredi ile ödemelerinizi yapabilirken, yeni yapılan düzenlemeler sonrasında, ödemelerinizi yapıp, yaptığınız ödemelerin fatura karşılığı olarak kredi alabiliyorsunuz.

KOSGEB NACE KODU SEÇİMİ

kosgeb nace kodu

kosgeb nace kodu

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK KURSLARI

KOSGEB girişimcilik kursları Ankara en çok başvuru alan noktaların başında geliyor. KOSGEB İstanbul ve KOSGEB İzmir de bu başvuru yoğunluğunu takip ediyor. Yeni girişimci kursları kapsamında, adaylar öncelikle belli bir eğitime tabi  tutuluyor. Bu eğitim sırasında adaylara, genel işletme kuralları, maliyet hesaplamaları, müşteri portföyü oluşturma gibi, bir işletmede sahip olunması gereken tüm bilgiler aktarılıyor. KOSGEB girişimcilik eğitimleri tamamlandıktan sonra da, aldığınız eğitimlerin değerlendirilebilmesi için bir sınava giriyorsunuz, sınavdan başarılı olduğunuz takdirde ise KOSGEB mülakatı yapılıyor. Bu mülakatlarda başarılı olmak istiyorsanız verebileceğimiz birkaç tavsiye bulunuyor. Bu tavsiyeleri de şöyle aktarabiliriz;

KOSGEB MÜLAKATI İÇİN TAVSİYELER

 • Öncelikle bir çalışma planı yapmalısınız, bu planlar yeni açacağınız şirket için öncelikli 1, sonrasında 3, son olarak da 5 yıl kapsamlı olmalıdır. Yani şirketinizi açtığınız noktadan sonraki 1 yıl içerisinde nerede olmasını hedefliyorsunuz gibi bir plana ihtiyacınız var.
 • Mülakatta başarılı olmak istiyorsanız, hangi sektörde iş kuracağınıza karar vermiş olmalısınız. KOSGEB size iş kolu önermez, seçtiğiniz iş kolunda nasıl daha başarılı olabileceğiniz konusunda size tüm imkanlarını sunar.
 • En önemli noktalardan bir tanesi, onay belgenizi aldıktan hemen sonra, iş yerinizi açacağınızı belirtmelisiniz. İleriye dönük düşündüğünüz takdirde mülakattan başarı ile ayrılamazsınız.
 • Son olarak verebileceğimiz tavsiye ise, belli bir bütçeniz olduğu konusunda, yetkilileri ikna etmelisiniz. Elbette ki size sıfırdan destek olacaklardır ama bir işe girerken ne kadar risk alıp almayacağınızı da bilmek isterler. Bu bilgiler ışığında, mülakata girerken başarılı bir sunum hazırlamayı ihmal etmeyin. Başarılı olacağınıza önce kendiniz inanırsanız, bu konuda karşı tarafı da çok daha rahat ikna edebilirsiniz.

KOSGEB Desteklenen ve Desteklenmeyen Sektörler

KOSGEB denilince akla ilk gelen sorulardan bir tanesi, KOSGEB kredisi almak için hangi sektör ve alanda iş kurmalıyım? Bu soru ile ilgili aslına bakılırsa net bir cevap vermek doğru olmayacaktır.

kosgeb desteği verilen sektörler

KOSGEB Desteği Verilen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB kendi bünyesinde kararlaştırdığı bazı sektörlerde maalesef ki destek sunmuyor. Bunun dışındaki her alanda ve her sektörde, kurumdan destek talebinde bulunabiliyorsunuz. Fakat, destek almak istiyorsanız, önemle dikkat etmeniz gerekenler de var. Örneğin, bir ev hanımısınız ve küçük ölçekli bir emlak bürosu açmak istiyorsunuz. Hem maliyeti düştük, hem de bayan olduğunuz için şansınız yüksek. Ancak, emlak bürosunu açmayı planladığınız semt içerisinde, bu işi yıllardır yapan, bölgeye hakim ve emlak zinciri bulunan şirketler bulunuyorsa, krediye almanız biraz zor olacaktır. Bu konuda kendinize güvenmeniz yeterli olmayacaktır. Bir iş yerinin başarısında en büyük başarı payı, doğru lokasyonda, müşteriye doğru hizmet vermektir. KOSGEB sizin başvurunuzu sadece sizin sunumunuzla değerlendirmemektedir. Lokasyon olarak tercih edeceğiniz bölge ile ilgili olarak da kapsamlı bir araştırma yapılacaktır. KOSGEB destekleri ile daha ayrıntılı bilgi almak için, kuruma bilgi edinme başvurusu yapabilirsiniz.

Kategori: KOSGEB
Yazar: Tarih: 1 Ocak 2016 - 8:28:11

Benzer Konular

Yukarı Çık