Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Rayiç Bedel Vergi Usul Kanunu çerçevesinde değerleme ölçütü olarak kullanılan bir parametredir.Bir kıymetin değerleme gününde ki alım satım değeridir.Yani vergi değeri binanın veya arazinin rayiç bedelidir.Emlak vergisi hesaplanması noktasında kullanılır.Emlak ve gayrimenkul piyasasında çok kullanılan bir terimdir.Maliyet değeri bilinmeyen bina ve araziler için kullanılır. Rayiç bedel terimi “Cari Değer” adı altında da kullanılır.

Piyasa koşullarına göre belirlenen rayiç bedeli etkileyen unsurlardan en önemlilerinden bir tanesi konutun konumudur,yani şehir merkezine yakınlığı veya uzaklığıdır.Ayrıca doğal ve mimari özelliklerde rayiç bedeli etkiler.

Diğer unsurlar ise şöyledir:Arz-talep dengeleri,manzara,ulaşım,eğitim merkezlerine yakınlık,yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik durumu,semt,ilçe,mahalle,sokak vs.

Rayiç bedeli gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurarak kolaylıkla hesaplatabilirsiniz. Hatta artık birçok belediye online olarak bu hizmeti sunmaktadır.

Konutun Metre Kare Değeri Nasıl Hesaplanır?

Eğer kabaca siz kendiniz hesaplamak isterseniz,mesela konutunuzun rayiç bedelini hesaplamak istiyorsanız şu şekilde hesaplayabilirsiniz.Öncelikle konutunuzun bulunduğu semtteki 3 evin rayiç bedelini ve m2 ‘sini öğrenmeniz gereklidir.3 tane rayiç bedeli toplayıp 3 konutun m2 değerine bölerseniz semtinizdeki 1 m2’nin rayiç bedelini hesaplamış olursunuz.Daha sonra kendi konutunuzun m2’si ile çarparak konutunuzun rayiç değerini kısmen hesaplamış olursunuz.Bu rakama kendi konutunuz için yukarda rayiç bedeli etkileyen unsurları değerlendirerek 10 üzerinden eklemeniz gereklidir.Mesela konutunuz avm’ye yakınlığı,otobüs veya metro durağı yakınlığı,etrafında eğitim kurumu olup olmaması gibi..Bunları da bulduğunuz değere eklemeniz gerçek rayiç bedele kabaca yaklaşmanız demek olacaktır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 5 Şubat 2016 - 8:16:28

Benzer Konular

Yukarı Çık