Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisine Başvururken Bilinmesi Gerekenler

Satın alınacak konut veya arsa gibi taşınmazların banka tarafından ipotek altına alınarak konut değerinin büyük bir kısmına karşı verilen kredi türüne konut kredisi denir. Bu kredilerin vadeleri 30 yıla kadar uzatılabilmektedir. Kredi ödemelerinin tamamlanmasından sonra ipotek kaldırılır. Bankalar konut kredisi verirken konutun en fazla %80’lik kısmına kadar kredi kullandırırlar. Bu kredilerde alt sınır ise bankaların kredi ürünlerine göre farklılık gösterir. Bazı kredilerde alt sınır 30 bin TL iken bazılarında 75 bin TL olabilir. Alınacak kredi tutarı kredi hesaplama yöntemi ile ne kadar faiz ödeneceği veya ne kadar kredi verileceği konusunda ön bilgi alınabilir.

Konut kredileri genelde yüksek meblalar olduğu için kredi notu çok önemlidir. Bankalara daha önce gecikmiş bir borcunuzun olmaması gerekir. Eğer daha önce bir kredide veya kredi kartında ödeme geciktirmişseniz kredi notu düşer. Bu durum kredi almanıza engel olabilir. Daha önceden kredi sorgulama yöntemi ile hesapladığınız tutarın altında veya üstünde kredi alabilmeniz de kredi notu sonucuna bağlıdır. Bankalara gittiğinizde müşteri temsilcileri kredi notu hesaplama yöntemi ile sizin kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirler. Ayrıca kendi yaptığınız kredi hesaplamadan sonra aynı tutarı size verip vermeyeceklerini de kredi notu sorgulama sonucunda öğrenebilirsiniz.

Bankalar konut kredisi işlemlerinde bir hipoteğe bağlı olarak kredi verdikleri için genellikle kefil talep etmezler. Ancak kredi notu sorgulama sonucunda kredi notunuz düşük çıkarsa sizden kefil talep etme hakkına sahiplerdir. Alacağınız konut kredisinin faiz oranlarını da kredi hesaplama araçları üzerinden hesaplayarak size uygun olan faiz oranını seçebilirsiniz. Ayrıca çeşitli dosya masraflarını ve sigorta işlemlerini de bu şekilde öğrenebilirsiniz. Konut kredisi alırken kredi sicilinizin temiz olması durumunda bir zorluk yaşamazsınız.

 

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 3 Eylül 2014 - 9:59:28

Benzer Konular

Yukarı Çık