Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisinde Sigorta Zorunluluğu

Günümüzde ev sahibi olmak insanlar için önemli bir konudur. Fakat hayat şartlarının zorlaşması konut fiyatlarının ciddi oranda artış göstermesi, insanları ev sahibi olma konusunda sıkıntıya sokmuştur. Neyse ki bankalar imdada yetişerek ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi imkânı sunmuştur. Sigorta zorunluluğu tüketicilere pek çok masraf çıkartsa da bu sigortalar yapılmadığı takdirde bankaların konut kredisi imkânı ortadan kalkmış olacaktır.

Konut Kredisinde Zorunlu Sigortalar

Konut Sigortası: Yaptırılması yasal olarak zorunlu olmayan fakat bankaların tüketicilerden yaptırmasını istediği zorunlu sigortalardan biridir. Doğal afet, soyguna uğrama, terör eylemleri gibi birçok rahatsız edici risk faktörlerine karşı tüketicilerin evlerini koruma altına alan sigorta türüdür. Hizmet kapsamının geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süre boyunca bankanız meydana gelebilecek olan hasarları konut sigortası yoluyla güvence altına alır. Her yıl yenilenmesi gereken bir sigortadır. Bankaların tüketicilerine sunduğu bazı fırsatlar vardır. Bunlar hasarsızlık indirimi ve ek indirim alma hakkıdır.

Deprem Sigortası: Fay hatlarının çoğunluğu ile deprem bölgesi olan ülkemizde deprem sigortası yaptırmak hem yasalarca hem de bankalar tarafından yaptırılması zorunlu hale gelmiştir. Konut sigortasında olduğu gibi deprem sigortasında da hizmet süresi bir yıldır ve her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Deprem ve depremde oluşabilecek risklere karşı konut sahiplerini koruma altına alan sigorta türüdür. Doğal Afetler Sigortalar Kurumu (DASK) deprem sigortasıyla ilgili maddi zararları karşılamaktadır.


Konut Kredisinde İsteğe Bağlı Sigortalar

Hayat Sigortası: Konut kredisini kullanan kişinin vefat ettiği andan itibaren ardında kalan tüm borcunu faiziyle birlikte karşılayan ve vefat eden tüketicinin aile fertlerini maddi yönden koruyan, isteğe bağlı sigorta türüdür. Bunun yanı sıra verilen prim mesleğe ve yaşa göre değişkenlik göstermektedir.

Ferdi Kaza Sigortası: Adından da anlaşıldığı üzere kişinin, dünyanın neresinde olursa olsun sigortasını yaptırdığı andan itibaren başına gelebilecek her türlü kazaya ve hasara karşı bireyi maddi yönden güvence altına alan sigorta türüdür.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2017 - 4:38:02

Benzer Konular

Yukarı Çık