Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisi Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günümüz şartlarında konut kredisi kullanmadan ev sahibi olmak mümkün gözükmemektedir. Hayallerindeki eve kavuşmak için konut kredisi başvurusu yaptıktan sonra, kredi kullanacağınız banka, sizin banka işlemleri nezdindeki işlem geçmişinize bakacaktır. Banka ile olan parasal geçmişinizde yaşanan gecikmeler, kredi kullanmanıza engel teşkil edebilir.

İşte konut kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler…

Kredi ödemelerini düzenli yapmak

Halen ödemekte olduğunuz bir krediniz var ise ödemelerini düzenli yapmaya özen göstermelisiniz. Kredi ödemelerindeki düzensizliğe bağlı gecikmeler, kredi notunuza etki etmektedir. Bankalar ile parasal ilişkileriniz Kredi Kayıt Bürosu ( KKB) tarafından takip edilerek, sizin için bir kredi sicili oluşturur. Bankalar kredi sicilinize göre kredi başvurularınızı değerlendirir. Kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notunuzu yükseltmek için bir takım önlemler alabilirsiniz. Kredi kartı toplam borç tutarını azaltabilir veya atıl olan kredi kartlarınızı kullanıma kapattırabilirsiniz.

Kredi kartı ödemelerini düzenli yapmak

Günlük hayatımızın vazgeçilmesi olan kredi kartlarının, aylık ödemelerini düzenli yapmaya çalışın. Yaşanabilecek bir kaç günlük gecikme, konut kredisi kullanırken size sıkıntı yaratabilir. Kredi kartınızın toplam borcunu ödeyemeseniz bile, asgari ödeme tutarını düzenli yapmaya çalışın. Kredi kartı toplam borcunuzu azaltmanız, bankalara olan borçluluk durumunu azaltacağından, banka kredisi kullanmanız daha kolay olacaktır.


Kredi kartı ve İhtiyaç Kredisi kullanmak

Banka kredi sicili oluşması için, bankalardan kredi kartı veya ihtiyaç kredisi kullanmış olmanız gerekmektedir. Daha önce bankacılık ürünlerini kullanmadıysanız, düşük limitli de olsa bir kredi kartı sahibi olmanız, kredi sicilinizin oluşmasını sağlayacaktır. Tabi ki bu kredi kartının ödemelerini düzenli yapmanız gerekmektedir.

Aylık düzenli gelir ve aynı işyerinde çalışma

Bankanın gelir bordrosu istemesindeki amaç, aylık gelirin ne kadar olduğunun yanı sıra, işyerinizdeki çalışma sürenizdir. Bankalar aynı iş yerinde en az 6 aylık bir çalışma geçmişi istemektedir. Konut kredisi kullanacaksanız, iş değişikliği yapmaktan kaçının.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 9 Ekim 2017 - 8:43:05

Benzer Konular

Yukarı Çık