Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisi Kullanılamayacak Durumlar Nelerdir?

Konut kredisi vergi konusunda ihtiyaç kredisinden daha avantajlıdır. Fakat tüketicilerin her durumda kullanabileceği bir kredi türü değildir. Konut kredisi Sadece ipotek kaydı yaptırılarak alınamayacağı için belirli kuralları barındıran bir kredi türüdür.

Konut-Kredisi-Veren-Bankalar.jpg

Niteliğin Mesken Olarak Geçmemesi

Konut kredisi alabilmek için gerekli olan unsurlar vardır. İlk olarak kredi çekebilmek için almak istenilen konutun niteliğinin mesken olarak gözükmesi gerekir. Dükkân, depo, arsa, tarla gibi özellikler barındıran mülklerin tapularına konut kredisi verilmemektedir.

Akrabalık Bağı Olan Kişilerden Alınması

Akrabalık bağı bulunan kişilerden konut almak istenildiğinde konut kredisi çekilemez. Bu durum satışın finansman niteliği taşımasından kaynaklanır. Bankalar alternatif çözüm yolu olarak Bireysel Finansman Kredisi seçeneğini sunmaktadırlar.  Faiz oranı ve şartları bakımından konut kredisi gibi avantajlı değildir. Ancak başka bir çıkış yolu bulamayan tüketiciler bu krediye başvurabilirler.

konut-kredisi-faizleri-yukselecek-mi.jpg

Alınacak Konutun Krediye Uygun Olmaması

Almak istenilen konutun Yasa ve kanunlara aykırı olmayan, yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmış olması lazım gelir. Kat mülkiyetine sahip konutlar gerekli kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmış demektir. Başka bir unsurda konutun kat irtifakı varsa Yapı Kullandırım İzin Belgesine sahip olması gerekir.

Konutun Yapım Aşamasında Olması

Konut kredisi alınacak olan evin değerlendirmesini yapmak üzere görevlendirilen eksper evin tamamlanıp tamamlanmadığını da kontrol eder. Kredi için eksperin hazırladığı raporda konutun tamamlanmış vaziyette olarak raporda sunulması konut kredisi almak için önemli bir adım olacaktır. Alınacak konutun minimum %80 oranında bitmiş olması gereklidir. Aksi halde banka ev tamamlanana kadar krediyi işleme almayacaktır. Konutun tamamlanmasının anlamak için dikkat edilen en önemli unsur, çatı, dış cephe, kapı ve pencerelerin takılmış olması olarak belirtilebilir. Konut kredisi almak istiyorsanız bu ölçütlere uymanız gerekir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 14 Ekim 2017 - 3:54:15

Benzer Konular

Yukarı Çık