Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisi Devredilebilir mi?

Konut Kredisi, şahıs adına, kredi aldığı zamanki faiz oranı hesaplanarak ve alınan konut banka tarafından ipoteklenerek verilmektedir. Bu yüzden konut kredisi devri mümkün değildir. Bu durum sadece şahıs üzerine alınan konut kredilerinde geçerli olmamakla birlikte, ortak tapu ile alınan kredilerde de geçerlidir.

Kredisi Devam Eden Ev Satışı İşlemleri

Günümüzde, konut alımlarının yarısı, konut kredisi ile yapılmaktadır. Ev alımında konut kredisi kullanan kişi, bütçesine uygun olmayan bir kredi aldığında belli bir süre sonra ödeyemez hale geldiği için veya ev değişikliği sebebi ile ipotekli evini satmak istemektedir. Kredisi devam eden konutun satışı için, konut kredisi kapatılmak zorundadır. Kredi borcu olan evin satışı için, alıcı da kredi kullanacaksa, bankalar arasında resmi yazışmalar yapılarak, alıcının konut kredisi kullanacağı banka, satıcının güncel kredi borç tutarını ödeyerek kredi kapanması işlemini yapmaktadır.

Konut Kredisi Devredilemediği İçin Kredi Faiz Oranı Değişmektedir

Kredi devir işlemi mümkün olmadığı için, konut alımlarında yeni kredi açılışı yapılır ve güncel faiz oranı baz alınır. Faiz oranı düşük kullanılmış konut kredisi sahibi, güncel faiz oranı eski kredi faizinden yüksekse zarar etmektedirler. Konut kredisi devri mümkün olsaydı kişiler, faiz oranı değişiminden etkilenmeyecekti.

Vadesinden Önce Kapatılan Konut Kredilerinde Erken Ödeme Cezası

Bankalar, konut kredisi erken kapama ve ara ödeme işlemlerinde 2015 Mayıs tarihinde düzenlenen yönetmelik gereği  ‘Erken Ödeme Cezası’ almaktadır. Erken ödeme ceza oranı ise, 36 aydan az kalan vadelerde ödenmeyen anaparanın azami %1’i, 36 aydan fazla olan vadelerde de ödenmeyen anaparanın azami %2 ‘dir. Konut kredisi kapama işlemlerinde, bankalar erken ödeme cezası hesaplamasını yapmaktadırlar. Konut kredisi kapatma işlemi yapacaksanız, kalan anaparanız üzerinden erken ödeme cezasını da hesaplamanız gerekmektedir.

 

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2017 - 3:09:02

Benzer Konular

Yukarı Çık